Přechod z EEE 1000HD na Aspire V13… když zaspíte x generací

Nový stroj – Acer Aspire V13

Nový notebook jsem vybíral snad dva nebo tři roky a nakonec z toho sešlo buď z finančních důvodů nebo z důvodu něčeho jiného. Když jsem však viděl a měl možnost si vyzkoušet naživo Acer Aspire V13, bylo rozhodnuto. Prvně jsem uvažoval o verzi s procesorem Intel Core i5-4210U, ale nakonec jsem objevil, že je i verze s Core i3-4030U stojící o 2 000 Kč méně. Za cenu 12 990 Kč i s DPH nebylo co řešit a objednával jsem velmi rychle.

Acer Aspire V13 White

 

 • Parametry:
  • Procesor: Intel Core i3-4030U
  • Grafická karta: integrovaná Intel HD Graphics 4400
  • RAM: 4 GB DDR3 (dva sloty, jeden volný)
  • Pevný disk: SSHD Seagate 500 GB s 8GB SSD částí
  • Displej: 13,3″, 1366×768 px TN
  • Baterie: čtyřčlánková, 49 Wh

hwinfo-specifikace-ntb

A co, že to člověk za těch necelých třináct tisíc dostane? Aspire V13 je takový bych řekl přechod mezi ultrabookem a klasickým kompaktnějším notebookem. No prakticky subnotebook. 13,3″ displej a váha 1,5 kg napovídají, že přenášení tohoto stroje nebude žádný problém. Od displeje nečekejte žádné zázraky. Jedná se o klasické obyčejné TNko s rozlišením 1366×768 px, díky bohu nedotykové. V té ceně však člověk ani nic jiného čekat nemůže. Povrchová úprava displeje je matná, což bylo pro mě obrovské plus.

DSC_4444

V zavřeném stavu má V13ka pouhých 19,7 milimetrů na výšku, což je velmi dobrá hodnota. Jak je na tom však tělo s pevností? Můžu říct, že jsem byl hodně překvapen a potěšen, když jsem si měl možnost vyzkoušet pevnost těla při prvním zkoumání tohoto notebooku. Základna je kompletně plastová, žádná slitina hořčíku a hliníku se nekoná. Opět to ale odpovídá cenové relaci. Jediný kov naleznete na víku, které je z vnější strany kompletně překryto hliníkem, což dopomáhá jeho pevnosti.

DSC_4456

Když už jsem u toho víka, tak jeho panty jsou pevné, displej se neviklá a téměř je možné otevřít notebook jednou rukou. V mém případě stačí opravdu jen lehce přidržet základnu a notebook otevřít.

DSC_4462

Klávesnice je typu chiclet, tzn. s rozestupy mezi jednotlivými klávesami. Doteď jsem měl pouze klasickou klávesnici, to jak u stolního počítače, tak i u notebooku. Jaký je přechod na chiclet? Ne zrovna lehký, ale postupně si zvykám a píše se mi na ní už relativně dobře. Zpracování klávesnice je velmi dobré, neprohýbá se téměř vůbec, pokud člověk píše normálně a netluče do ní jako slon a za co jsem určitě rád, tak má dvouřádkový enter. Sice není do Lka a těsně u něj je již další klávesa, ale jeho zmáčknutí mi nedělá vůbec žádný problém, který bych měl u jednořádkového enteru, na nějž bych si asi nezvykl.

DSC_4451

Co však musím Aceru Aspire V13 vytknout, je touchpad. Po funkční stránce je na tom dobře a klikání funguje po téměř celé jeho ploše. Bohužel jeho povrch je takový, že jakmile se člověku ne trochu zpotí prsty, pohyb kurzorem je mnohem méně přesnější. V létě tedy rozhodně doporučuji použití nějaké malé cestovní myšky, jinak budete trpět.

U pravého pantu z vnitřní strany se nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí, indikační diody a také něco, co vypadá jako dírka pro mikrofon. Indikační diody jsou jen dvě a indikují, jestli je notebook zapnutý a taky stav baterie. Diody a dírku pro mikrofon lze vidět i po zavření notebooku, jelikož tak daleko víko nezasahuje.

DSC_4454

Na konektory je nejbohatší pravá strana notebooku. Naleznete zde USB 2.0, USB 3.0, HDMI, ethernet a konektor pro připojení napájecího adaptéru.

DSC_4460

Levá strana nese pouze slot čtečky karet SD a kombinovaný jack pro sluchátka i mikrofon. Jak jste si tedy asi všimli, USBčka jsou opravdu pouze dvě. Není to až takový problém, ale Acer mezi nimi mohl udělat větší mezeru, jelikož vzhledem k jejich malému počtu se bude asi celkem často stávat, že budou obsazené obě a v případě připojení třeba nějakého odolného flash disku, který má rozměrný gumový kryt, to může být problém.

DSC_4461

Jako bonus k asi většině notebooků a počítačů dává Acer roční licenci na Microsoft Office 365 pro jednotlivce. Mám tedy na rok zdarma kompletní balík Office a konečně jsem dostal důvod, abych vyzkoušel nový Word 2013 a Excel 2013. Akce je/byla (podle toho, kdy tento článek budete číst) do 26.9.2014. Součástí tohoto balíčku je i 60 minut volání na pevné linky přes Skype a 1 TB místa na OneDrive.

DSC_4463

Pokračujte na další stranu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.