Přechod z EEE 1000HD na Aspire V13… když zaspíte x generací

Výměna SSHD za SSD a přidání dalších 4 GB RAM

S notebookem jsem rovnou objednal i SSD, pro které jsem byl rozhodnutý již nějakou dobu. Proč SSD, když má notebook SSHD, které už samo o sobě dost urychluje běh systému a aplikací? Nejdůležitějším faktorem byla spotřeba, která se zrovna u SSHD od Seagate pohybuje poměrně dost vysoko i nad klasickými 2,5″ disky, natož SSD. Druhým důvodem byla rychlost. I když dokáže SSHD urychlit mnoho věcí a celkem znatelně, na SSD to zkrátka pořád nemá.

Původně jsem byl rozhodnut pro Samsung 840 Evo 240 GB, ale říkal jsem si, že jsem chtěl původně zůstat jen u pořízení notebooku a neutrácet za další věci, takže jsem zkoušel vybírat z levnějších variant. Hned jsem se zaměřil na SSD od Crucialu, konkrétně M500 a MX100. M500 je model někdy z minulého roku, zatímco MX100 je poměrně nový. Cenově byly přibližně stejně, ale recenze mluvily spíše ve prospěch MX100. Dal jsem tedy Crucialu šanci a pořídil 256GB verzi modelové řady MX100.

DSC_4467

A jak probíhala výměna? Notebook nemá žádnou přístupovou šachtu a je tedy potřeba odmontovat celý spodní kryt. Tím se samozřejmě dostanete k úplně všem komponentům. Jak můžete vidět na fotce níže, základní deska je poměrně malá a zabírá pouze zhruba čtvrtinu plochy. Sloty pro operační paměti jsou dva, kdy jeden je již od výroby osazen modulem. Druhý je tedy volný a nabízí tak možnost jednoduchého rozšíření (k tomu se ještě vrátím). Pevný disk je napravo (při pohledu na klávesnici z vrchu je vlevo nahoře) a zajištěn jen dvěma šroubky.

DSC_4469

Výměna disku teda není žádný problém. Jen si případně dejte pozor na flex kabel, na kterém je napájení SATA a i datový konektor. Není zrovna dvakrát hrubý a mohl by se lehce utrhnout.

DSC_4476

Říkal jsem si, že bych případně časem mohl taky vyměnit procesor, kdyby bylo potřeba více výkonu. Procesor je však bohužel pájený, takže jednoduchá výměna není možná. Bazarově se mi podařilo sehnat i 4GB DDR3 SO-DIMM modul a měl jsem v plánu rozšířit RAM na 8 GB, abych mohl vypnout stránkování. Bohužel výchozí nastavení pamětí je 1600 MHz CL11 při 1,35 V, což 1333MHz modul s napětím 1,5 V nezvládá. Bude tedy potřeba pořídit ten správný.

DSC_4471

Pokračujte na další stranu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.