Přechod z EEE 1000HD na Aspire V13… když zaspíte x generací

Zkušenosti po měsíci používání

Hlavní věcí, co asi bude většinu lidí zajímat, je výkon, výdrž baterie a hlučnost s teplotami. Myslím si, že po měsíci používání už to lze nějak objektivně posoudit.

Výkon

Původně jsem měl v plánu verzi s procesorem Intel Core i5-4210U. Ta však byla o celé 2 000 Kč dražší a přemýšlel jsem tedy, zda se mi vůbec taková investice vyplatí, když jsou navíc grafická jádra u obou procesorů stejná. Jediným rozdílem tedy bylo to, že Core i5 mělo o 200 MHz nižší základní frekvenci, ale mělo Turbo Boost až na 2,7 GHz. Jenže hry na notebooku budu hrát maximálně nějaké nenáročné a jiné náročné aktivity určitě neplánuji.

Sáhl jsem tedy po verzi s Intel Core i3-4030U a po měsíci používání mohu říct, že mi to naprosto bohatě dostačuje. Na notebooku občas hraji Hearthstone, který nějak moc náročný není a když jsem zkoušel World of Tanks, na minimální detaily a v nativním rozlišení to bylo hratelné a jako nouzovka to bude bez problému použitelné.

corei3-4030u-cinebench

Určitě však časem plánuji dokoupit druhý 4GB paměťový modul, vypnout pagefile a prodloužit tak SSDčku životnost.

Výdrž baterie

Jelikož sem tam cestuji na delších trasách, případně potřebuji, aby mi notebook vydržel delší dobu v provozu, byla pro mě výdrž na baterii poměrně zásadní. Jelikož jsem si již před zakoupením měl možnost Aspire V13 osahat a dozvědět se o něm více, tak jsem věděl, že s výdrží je na tom hodně slušně. Později jsem objevil ještě i recenzi na Notebookchecku, kde výdrž také hodně chválili.

Procesor nemá Turbo, takže v zátěži běží maximálně na 1,9 GHz při napětí do 0,8 V, což je velmi pěkné.

corei3-4030u-zatez

V prvních dnech, kdy jsem notebook provozoval ještě s původním SSHD, se výdrž pohybovala okolo 6 až 6,5 hodiny při běžné práci, mezi kterou patřilo chatování, psaní článků, sledování videí na YouTube, sledování streamů na Twitchi a jednoduše všechny takovéto nenáročné aktivity.

Velká změna ve výdrži nastala po výměně SSHD za SSD. Až jsem z toho byl sám hodně překvapen, že výdrž stoupla zhruba o dvě hodiny. Když jsem však nahlédl do testu disků kolegy Radka Kejduše, zjistil jsem, proč tomu tak je. V klidu i v zátěži je totiž spotřeba SSHD zhruba o watt horší než u některých SSD. Crucial MX100 navíc bude asi ještě úspornější oproti starším modelům.

vydrz-acer

Nakonec ještě pár fotek BatteryBaru v různých stavech: v klidu s otevřeným Chrome na pozadí (WiFi zapnuto, jas zhruba na třetině), v klidu s otevřeným Chrome na pozadí (WiFi zapnuto, jas na minimu) a v klidu s otevřeným Chrome na pozadí (WiFi vypnuto, jas na minimu).

DSC_4479DSC_4482DSC_4484

Teploty a hlučnost

Jen pro hrubou představu, jak hodně se zahřívá procesor, jsem pustil několikrát po sobě renderování scény v Cinebenchi, což odpovídá nějaké náročnější práci na notebooku. Procesor se zahřál na maximálně 60 °C a ventilátor byl slyšet, ne však nějak moc. Pokud hraji Hearthstone a mám notebook položený na peřině, tak se procesor zřejmě zahřívá více a ventilátor už je znatelně hlučnější. Stále to však není nic hrozného.

cinebench-teplota

Pokračujte na další stranu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.