Vyplatí se současné top telefony oproti minulé generaci?

Není to tak dávno, co po mně kamarád chtěl poradit s výběrem telefonu okolo 10 000 Kč. Vzhledem k tomu, že to chtěl oficiálně z České republiky, padla možnost pořízení OnePlus One (v ČR se prodávají pouze „šedivky“). Začal jsem tedy přemýšlet nad tím, co by se v dané ceně dalo sehnat a projíždět obchody, abych zjistil, jaké jsou aktuální ceny.

Pro mě velkým překvapením bylo, že jsem již v cenové hladině 8 000 Kč nalezl první vlajkové lodě minulé generace, jmenovitě Xiaomi Mi3 a LG G2. Mi3 by bylo dobrou volbou, avšak nemá podporu LTE, což mi nepřišlo zrovna dobré na tu cenu a na dnešní dobu.

LG G2 je ale hodně dobrou volbou. Když jsem u něj viděl cenu 7 990 Kč za 16GB model, říkal jsem si, jaký je tedy důvod koupě G3? Zde je stručný seznam největších změn u G3:

  • má QHD displej oproti FHD u G2 (2560 × 1440 vs. 1920 × 1080)
  • má o něco výkonnější procesor Qualcomm Snapdragon 801 (G2 má Snapdragon 800)
  • má o něco výše taktované grafické jádro Adreno 330
  • pro ochranu displeje slouží Gorilla Glass 3 (u G2 je Gorilla Glass 2)
  • má slot na paměťové karty
  • pořizuje o málo lepší fotografie, má lepší autofocus a umí točit videa ve 4K
  • porovnání obou telefonů na GSMArena.com

Když se na ty změny podívám, tak si říkám, že jediné, co opravdu stojí za zmínku, je přidání slotu pro microSD paměťové karty u LG G3. Zato G2 má znatelně větší výdrž na baterii (u obou telefonů shodné kapacity 3000 mAh) a má „pouze“ 5,2″, což jsou rozdíly, které běžní lidé ocení mnohem častěji než Snapdragon 801, QHD displej a o něco málo lepší foťák s možností záznamu 4K videa. Stejně jako G3, by i G2 měl dostat update na Lollipop.

ceny_lg_topZdroj cen: CZC.cz

Když se podívám na ceny, je to 7 990/8 790 Kč (16/32 GB) za G2 a 11 490 Kč za G3. Netvrdím, že LG G3 je špatný telefon… právě naopak si myslím, že je to jeden z nejlepších Androidích telefonů na současném trhu a to především díky příznivé ceně. Ale dovolím si tvrdit, že G2 je momentálně mnohem lepší volbou v poměru cena/výkon.

Do mnohem extrémnější situace však zašla společnost Sony. Zatímco Xperia Z2 se prodává okolo 13 tisíc Kč, Xperia Z3 stojí 18 tisíc Kč. Člověk si tedy řekne, že mezi nimi musí být znatelný rozdíl v mnoha částech…. není! Jediný, co jsem si vybavil a našel v porovnání, je to, že Z2 má stupeň krytí IP58 a Z3 má IP68.

ceny_sony_topZdroj cen: CZC.cz

Samozřejmě, že Sony nějaké věci optimalizovalo, opravilo, vylepšilo (software), ale příplatek 5 tisíc Kč jen za takové věci? Opravdu nevím, kam Sony tímhle krokem směřovalo. Největší gól na tom všem je, že na CESu, který začíná již zítra, Sony nejspíš uvede Xperii Z4. Z2 vyšla v únoru 2014, Z3 v září 2014 a Z4 tedy bude leden 2015? Nezdá se vám to trochu ujeté, vydat za rok tři top telefony?

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.