Honor 3C dokazuje, že levný telefon s kvalitním displejem není utopie

Zatímco chystám recenzi povedeného telefonu Huawei Honor 3C na Svět aplikací, musím se s vámi podělit o jeden velmi pozitivní poznatek. Asi každý z trochu znalejších lidí někdy při výběru telefonu hleděl nejen na to, jestli má dvoujádro nebo čtyřjádro, či jestli má 512 MB nebo 1 GB RAM, ale také se podíval, jaký má displej. Bezpochyby nejoblíbenějšími v dnešní době jsou displeje s matricí IPS, která nabízí skvělé pozorovací úhly a často velmi věrné podání barev (vztaženo k prostoru sRGB).

honor_3c

Kdo se alespoň trochu zajímá o displeje, snad neminul skvělý megatest mobilních displejů, který dělá Mirek Jahoda na ExtraHardware a který se bude neustále rozšiřovat o další modely.

Díky tomu, že mám nyní přístup ke kolorimetrické sondě X-Rite i1 Display Pro 3 (stejná, jako používá Mirek i pro recenze monitorů, avšak jiný kus), tak jsem se rozhodl, že jakýkoliv telefon, který mi přijde pod ruku, proměřím a budu si dělat osobní databázi toho, jaké displeje telefony mají.

První samozřejmě byla má Moto X, jejíž „úžasný“ displej jste změřený mohli vidět již ve shrnutí mých dojmů po jejím měsíčním používání. Následoval hned Honor 3C, který mám aktuálně k recenzi. Můžu říct, že výsledkem jsem byl nemálo překvapen.

Pokud se v níže uvedeném screenshotu nevyznáte, nevadí, vysvětlím vám alespoň ty nejdůležitější věci:

  • V levé části jsou informace týkající se hlavně podání jednotlivých barev modelů RGB a CMYK. Nejdůležitější je graf, který ukazuje, jak dobře pokrývají naměřené barvy prostor sRGB (ideálně by bílý trojúhelník měl překrývat ten černý) a následně tabulka pod grafem, kde je důležitým řádkem ten s označením delta E, což je odchylka od standardizované hodnoty. Pokud je hodnota pod 5, dá se považovat za velmi dobrou, byť na profi úpravu fotek to zatím stále není. Naopak hodnoty nad 10 říkají, že daná barva je úplně mimo a nedá se jí tedy věřit.
  • Pravá část obsahuje měření odstínů šedé. To začíná od 0 % (černá) a končí na 100 % (bílá). Z naměřených hodnot se následně vypočítává kontrast (jas při zobrazení bílé : jas při zobrazení černé), gamma a pod tabulkou můžete vidět graf se třemi základními barvami RGB, což znázorňuje jednotlivé složky každé z úrovní šedé. Opět jsou důležitými hodnotami odchylky delta E, ale také, jaký nádech budou odstíny šedé mít. Pokud to nebude zobrazeno již na screenshotu, přidám i informaci o tom, jaká je na displeji bílá.
  • Část, kterou nevidíte a měřím ve „free measures“ je minimální a maximální jas displeje. Tu vždy okomentuji slovně.

honor3c_display

A jak je na tom tedy Honor 3C? Průměrná odchylka dE u barev RGBCMY je 3,27, což je velmi pěkné číslo. Všechny barvy jsou ustřelené přibližně stejně. Průměrná odchylka odstínů šedé je 3,53 a maximální 4,23. To je opět velmi pěkné. Z grafu jde vidět, že u všech odstínů je mírně ustřelená modrá složka a naopak červené složky je trochu méně, než by ideálně mělo být.

Kontrast 700:1 není žádný zázrak, ale není to nic hrozného, jelikož podobnou hodnotu bych naměřil třeba i u LG G3. Nejlepší kontrast mají samozřejmě OLEDy, u kterých černá barva = nesvítící pixely na rozdíl od IPS a jiných. Z toho důvodu je také jejich jas relativně malý (standardně okolo 250 cd/m2), ale díky kontrastu naprosto dostatečný.

Podívejme se, jak je na tom bílá. Optimální teplota bílé při maximálním jasu by měla být 6500K. U Honoru 3C má bílá teplotu 7060K, což je o něco více a je tedy malinko chladnější. Odchylka je dE 4,2, což není vůbec špatné. U jednotlivých složek jde vidět, že obsahuje trochu více modré složky a naopak jí chybí trochu červené složky.

honor3c_bila

Minimální jas je 16 cd/m2, což je už dobré, ale mohl být ještě nižší. Maximální jas je 470 cd/m2 a je naprosto dostatečný i v případě, že vám přímo do displeje svítí slunce.

Závěr

Jaký je závěr tohoto měření? Honor 3C ukázal, že i telefon za 3900 Kč může mí parádní displej a hodně se přiblížil i tak drahému zařízení, jako je iPhone 6. Oproti němu má sice o malinko horší barvy, ale naopak škálu šedé a bílou má mnohem přesnější, jelikož má iPhone hodně přestřelenou modrou složku. Pokud bych spočítal průměrnou odchylku dE ze složek RGBCMYWG (W – bílá, G – 50% šedá), jako to dělá i Mirek, potom by Honor 3C vyšel dokonce lépe. Naopak jeho kontrast je sotva poloviční a tam Honor zaostává opravdu výrazně. Pořád se však jedná o telefon za směšnou částku v porovnání s iPhonem.

Jaký je telefon obecně a zda se vyplatí jej koupit, to se dozvíte až v samotné recenzi na Světě aplikací. Zatím stále ještě čekám, zda na něj přijde Android 4.4 KitKat, či nikoliv.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.