Google Pixel – přešlap, nebo dobrý krok?

Google nedávno představil své nové „referenční“ telefony Pixel. Původní koncept Nexus se hodně proměnil a Google se již snaží útočit na ty nejvyšší (cenové) příčky. Je to však dobře? Budou mít tyto telefony úspěch?

Zanechání značky Nexus vyvolalo v mnoha fanoušcích tohoto amerického softwarového giganta rozporuplné pocity a není se čemu divit. Nexus byl vždy vstupní bránou do nových a zásadních verzí Androidu, které přinášely nějaké větší změny. Nebojte se, název se akorát změnil na Pixel, kdy důvod tohoto kroku snad ani Google nijak nevysvětlil. Můj osobní odhad, kromě zaměření se na kvalitu fotografií (proto takový název), je ten, že právě kvůli odlišnému pojetí této řady Google nechtěl měnit image Nexusů.

google-pixel-8

A v čem, že je ta změna? Že jsou Nexusy dražší zařízení, na to jsme si za poslední dva roky tak nějak zvykli. Předtím jsme však byli naučeni na to, že Nexusy měly příjemnou cenovku (pravděpodobně dotovanou Googlem). I tak však byly poslední Nexusy (byly dokonce dva modely) cenově tak nějak obstojně postavené. To je jedna z hlavních věcí, co se u Pixelů změnila, jelikož startovní cenovka je celých 20 690 Kč, což je jen několik stovek pod iPhonem. Sledoval jsem představení nových telefonů a nemohl jsem si nevšimnout mnoha narážek na nakousnuté jablko. Je jasné, že Google míří přímo proti iPhonům. Ale proč? To si Google opravdu myslí, že lidi požadující Androidí telefon budou ochotni platit stejně jako za iPhone?

Ničím výjimečné za svou cenu… zaplatí to zákazníci?

Pixely navíc nepřichází jako první zařízení s Androidem 7 (pouze s dílčí verzí 7.1) a nejsou ani těmi nejvybavenějšími zařízeními. Pouze jeden slot na SIM kartu, žádný slot na paměťovou kartu, průměrné kapacity akumulátorů, krytí pouze IP53, což je proti vodě prakticky nic. Na druhou stranu je pravda, že mají nejnovější a nejvýkonnější čipset Qualcomm Snapdragon 821, pravděpodobně i dosud nejlepší foťák v mobilním telefonu, čistý Android, rychlé aktualizace přímo od Googlu.

lg_v20_nougatLG V20, první telefon s Androidem 7 Nougat

Nerozporuji to, že to jsou perfektní telefony, o tom vážně nepochybuji. Ale přeci jen, když už Google nastavil takovou cenovku, neměl by u těchto telefonů mít něco víc, než jet pouze ve stylu Applu a víceméně „diktovat“? Samozřejmě, komu se to nelíbí, ten může koupit jiný telefon. Já mám jen obavu, že těch lidí, co půjdou jinam, bude až moc a Pixely tak žádnou zázračnou prodejnost mít nebudou. Ano, aktuálně jsou zprávy, že jsou vyprodané, jenže je taky otázka, kolik jich bylo připraveno na launch. Plus to, kolik se jich prodá v dalších dvanácti měsících. Hodně by mohl pomoct fakt, že se Samsungu pravděpodobně stále nepodařilo opravit problém u Galaxy Note 7 a i vyměněné zařízení stále hoří. Je tak možné, že budou staženy z trhu úplně a Samsung bude chtít na tuto kapitolu zapomenout, což pro ně nic pozitivního po finanční stránce určitě nebude.

Ale vraťme se k Pixelům. Nedávno jsem psal o tom, že se nevyplatí kupovat drahé telefony s Androidem, jelikož kvůli obrovské konkurenci a mnoha novým modelům v průběhu roku jejich cena hrozně padá. Nejčerstvějším příkladem může být Samsung Galaxy S6, který při uvedení na trh před rokem a půl stál 19 799 Kč a nyní je jeho oficiální cena 9 990 Kč. A Pixely nebudou žádnou výjimkou, aby si zachovaly určitou konkurenceschopnost. Je pouze otázkou, jak výrazný ten pokles ceny bude a jak tento model „ajfouního“ Androidu bude fungovat.

Jaký je tedy můj názor? Google to bude mít hodně těžké, jelikož se jedná v Android sféře o něco nového a není příliš majitelů telefonů poháněných zeleným robotem, kteří by takovou částku chtěli zaplatit (ostatně jejich největší kritikou na účet iPhonů bývá právě cena). A obávám se i toho, že by to mohlo mít další negativní účinek na celý trh a to ten, že by i další výrobci začali zkoušet ještě prémiovější ceny než dosud. Proto doufám, že cena Pixelů co nejdříve spadne na nějakou přijatelnější úroveň. Být cena nejlevnějšího alespoň 16 tis. Kč, tak si myslím, že by to bylo v pohodě.

google_pixel_trio

Prosím, zkuste obětovat chvíli času a napsat do komentářů svůj názor na nové „referenční“ telefony od Googlu. Rád bych věděl, jak tyto telefony vidí i další lidé.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.