Předvánoční tipy: výběr chytrého telefonu okolo 5 000 Kč

Cenová kategorie 3 500 až 5 000 Kč

Celé doporučení, co koupit, jsem rozdělil do několika kapitol, aby to bylo přehlednější. Začněme tou cenově nejpřijatelnější, od 3 500 do 5 000 Kč. V každé kapitole bude na závěr ještě část, kde doporučím nějaký vhodný telefon s velkou kapacitou akumulátoru.

Asus ZenFone GO

Cena: 3 690 Kč
Kde koupit: CZC

Novinkou v nabídce Asusu je model ZenFone GO. Resp. jeho verze ZB500KL. Řada GO existuje už nějakou dobu a již minulý rok se u nás prodával model ZC500TG. Ten měl však čipset od Mediateku, pouze 2070mAh akumulátor, horší fotoaparát, nepodporoval LTE,…

Nová verze přichází s čipsetem Qualcomm Snapdragon 410 se čtyřjádrovým procesorem taktovaným na 1 GHz. V kombinaci s ním je 2 GB operační paměti a 16 GB interní paměti. Výkonově telefon „krmí“ 5″ displej o rozlišení 720 × 1280 px, na což je tento čipset dostatečně výkonný. K dispozici je i slot na microSD kartu, který je však sdílen s druhým slotem na SIM kartu. Kapacita akumulátoru je poměrně slušných 2 600 mAh, což v kombinaci s níže taktovaným a úsporným procesorem, „pouze“ HD rozlišením displeje a výbornou optimalizací Asusu přinese dobrou výdrž na baterii.

asus_zenfone_go

Telefon podporuje i všechny důležité české LTE sítě, má 13Mpx hlavní fotoaparát s manuálním režimem a obdržíte jej s Androidem verze 6, Marshmallow. Cenovka je navíc velmi příjemných 3 690 Kč. Rozhodně nejsympatičtější koupě z této kategorie.

Asus ZenFone GO
Plusy Mínusy
dostatečný výkon slot na microSD společný s microSIM
výdrž na baterii široké rámečky nad a pod displejem
odlazené prostředí
plná podpora LTE
obstojný IPS displej
dual SIM
fotoaparát s vysokým rozlišením
Android 6 Marshmallow

Lenovo K5 / K5 Plus

Cena: 4 500 / 5 000 Kč
Kde koupit: CZC – K5 / K5 Plus

Lenovo K5 a K5 Plus jsou opět novinkami tohoto roku. Sice na našem trhu již od května, ale to není zase tak dlouho. Nabízejí velmi příjemný design a oba modely se od sebe na první pohled vůbec neliší. V čem je rozdíl? Verze Plus má výkonnější čipset Qualcomm Snapdragon 616 oproti Snapdragonu 415 v běžném K5. Oba jsou to moderní čipsety s osmijádrovým 64bit procesorem a naprosto dostatečným výkonem pro základní použití. 2 GB operační paměti a 16 GB interního úložiště naleznete u obou (lze rozšířit o max. 32GB microSD kartu).

lenovo_k5

Dalším rozdílem je použitý displej. V obou případech je využito matrice IPS, avšak v případě levnějšího má rozlišení 720 × 1280 px a v případě dražšího je to 1080 × 1920 px. Oba mají stejnou kapacitu akumulátoru 2 750 mAh a lze tedy u dražšího modelu počítat s lehce horší výdrží. Kapacita to však nijak nízká není a měla by být dostatečná pro celodenní použití. Co je velkou výhodou obou telefonů, je opět plný dual SIM, kdy slot pro microSD kartu je samostatně.

Pokládáte si otázku, který tedy koupit? Pokud chcete delší výdrž na nabití, nevadí vám menší jemnost displeje a neženete se za výkonem, potom ušetřete a kupte K5. Pokud byste rádi měli výkonovou rezervu do budoucna, chcete si dopřát mnohem jemnější displej a nevadí vám o trochu horší výdrž oproti K5, tak vezměte o pětistovku dražší K5 Plus. Škoda je jedině staršího Androidu 5.1, který moc nechápu a podle fóra Lenova se bohužel společnost k aktualizaci ani moc nemá… k aktualizaci na rok starý systém, což je celkem smutné :(

Lenovo K5 / K5 Plus
Plusy Mínusy
dobrý výkon starší Android 5.1 Lollipop
plná podpora LTE výrobce již půl roku slibuje aktulizaci
obstojný IPS displej
plný dual SIM
samostatný slot pro microSD kartu
příjemný stylový design
obstojná kapacita baterie
fotoaparát s vysokým rozlišením

Alcatel POP 4s / Vodafone Smart ultra 7

Cena: 4 999 / 4 990 Kč
Kde koupit: Alcatel POP 4sVodafone Smart ultra 7

V posledních pár letech se staly hodně oblíbenými telefony Vodafone, které vždy poskytly výborný poměr cena/výkon. Aktuální generace telefonů Vodafone vyrábí společnost TCL, pod kterou spadá starý dobrý Alcatel, což vyústilo v situaci, kdy je u nás na trhu Vodafone Smart ultra 7 a Alcatel POP 4s, což jsou velmi podobné telefony. Mají stejný hardwarový základ, ale liší se v různých věcech, pravděpodobně kvůli požadavkům Vodafonu. Prvním příkladem může být, že zatímco Alcatel je dual SIM se samostatným slotem pro microSD kartu, Vodafone má slot pouze na jednu SIM.

vodafone_smart_ultra7

Pokud pominu vzhled a třeba uspořádání bočních tlačítek, tak další změnou je samozřejmě samotný operační systém. Oba telefony mají Android 6.0 Marshmallow, avšak zatímco Alcatel jej má lehce upravený, Vodafone se drží čistého systému a pouze přidává nějaké své aplikace. Telefony jsou založeny na čipsetu Mediatek Helio P10 s osmijádrovým procesorem, mají k dispozici 2 GB RAM, 16GB úložiště a slot na kartu o kapacitě max. 32 GB. O zobrazování se stará 5,5″ IPS displej o rozlišení 1080 × 1920 px a o napájení poté 2960mAh akumulátor.

Který z těch dvou bych si vybral? Pokud bych nepotřeboval dual SIM, tak Vodafone a to i přesto, že jako operátora využívám T-Mobile. Čistý Android (Vodafone aplikace by měly jít deaktivovat) a pěknější design by mě rozhodně lákal více. Na druhou stranu je pravda, že Alcatel má na rozdíl od Vodafone v hardwarovém tlačítku integrovanou čtečku otisků.

Alcatel POP 4s / Vodafone Smart ultra 7
Plusy Mínusy
dobrý výkon průměrný fotoaparát
plná podpora LTE vyšší zahřívání
plný dual SIM (pouze Alcatel) možné problémy s GPS
samostatný slot pro microSD kartu
příjemný decentní design
čtečka otisků (pouze Alcatel)

Běžci na dlouhou trať

A na závěr této kapitoly speciální kategorie telefonů, které poskytnout nejdelší výdrž v této cenové kategorii. Žhavými kandidáty jsou dva telefony od dvou známých výrobců, Lenova a Asusu. Článek o Lenovu P1m jste již zde u mě na webu mohli číst minulý rok v prosinci. Jedná se o decentní kus, který je poměrně dobře odladěn, má dostatečný výkon a hlavně velký 4000mAh akumulátor, se kterým není vůbec žádný problém dosáhnout nějakých 8 hodin screen-on-time a přežít dva náročnější dny. Na druhou stranu má trochu slabší fotoaparát. Cenově však klesl na velmi pěkných 4 000 Kč, což je, si myslím obstojná nabídka, pokud po takovém telefonu toužíte a navíc je to dual SIM se samostatným slotem pro paměťovou kartu.

asus_zenfone_max

Jako další kus je zde Asus ZenFone Max. Je trochu větší (5,5″ displej), za to však nabídne masivní 5000mAh akumulátor, který v kombinaci s úsporným, ale stále dostatečně výkonným čipsetem Qualcomm Snapdragon 410 nabídne neskutečnou výdrž na jedno nabití. Opět dual SIM se samostatným slotem pro paměťovou kartu, pouze by mohl trochu méně potěšit hrubší rastr displeje, jelikož rozlišení 720 × 1280 px je na uhlopříčku 5,5″ už trochu málo. Velkým plusem je i tradičně perfektně odladěné prostředí ZenUI od Asusu. V testu výdrže serveru GSMArena dokonce skončil na skvělém druhém místě! Pokud bych si měl dnes vybrat telefon na nepříliš náročné použití, ale za to s co největší výdrží na nabití, tak bych rozhodně volil ZenFone Max. Dostupný je aktuálně za cenu 4 991 Kč.

Pokračujte na další stranu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.