Předvánoční tipy: výběr chytrého telefonu okolo 5 000 Kč

Cenová kategorie 5 000 až 7 000 Kč

Xiaomi Redmi 3S

Cena: 5 000 Kč
Kde koupit: XiaomiMobile.cz

Xiaomi bývalo dříve hrozně oblíbenou značkou, která nabízela velmi dobrý poměr cena/výkon. S rozšiřováním LTE po Evropě (frekvence 800 a 900 MHz) jako by tyto telefony začaly kulhat na jednu nohu, jelikož tyto frekvence nepodporovaly. Čím více lidí chtělo LTE, tím méně si koupilo Xiaomi. Vypadá to však, že svítá na lepší časy. XiaomiMobile.cz nabízí „globální“ verzi Redmi 3S, která podporuje i naše frekvence LTE a jedná se o velmi zajímavou volbu. Tradiční „čínský“ design telefon nepopře, ale je aspoň navržen velmi decentně, navíc se čtečkou otisků na zádech a hlavně kvalita provedení je velmi dobrá.

xiaomi_redmi_3s

O plynulý běh se stará čipset Qualcomm Snapdragon 430 s osmijádrovým procesorem a operační paměť o kapacitě 2 GB. IPS displej má rozlišení 720 × 1280 px a uhlopříčku 5″. Telefon je nabízen ve dvou verzích: s 16GB úložištěm + 2 GB RAM a 32GB úložištěm + 3 GB RAM. K dispozici je i slot na paměťovou kartu microSD (až 128 GB), který je však sdílen s druhým slotem pro kartu SIM. Co rozhodně zaujme, je velký 4100mAh akumulátor, díky kterému dosáhl telefon v testu výdrže na serveru GSMArena na skvělé desáté místo. Tradičně používá Xiaomi nástavby MIUI, která z velké části mění prostředí systému, v tomto případě Androidu 6. Lze však lehce doinstalovat například Google Launcher.

Vybírat si telefon za 5 000 Kč, Redmi 3S by rozhodně byl žhavým kandidátem.

Xiaomi Redmi 3S
Plusy Mínusy
dobrý výkon druhý slot pro SIM je i pro microSD
plná podpora LTE
dual SIM
příjemný decentní design
čtečka otisků
vynikající výdrž na baterku
dobře odladěný Android 6

Honor 7 Lite

Cena: 5 998 Kč
Kde koupit: CZC

Honor, značka patřící pod Huawei, představil tento rok poprvé model Lite, jako např. měl a má Huawei modely P8 Lite nebo P9 Lite. Jedná se o Honor 7 Lite, model střední třídy stojící zhruba 6 000 Kč. Je vybaven čipsetem HiSilicon Kirin 650 (HiSilicon vlastní Huawei) s osmijádrovým procesorem, 2 GB RAM a 16GB interním úložištěm. Jedná se o dual SIM, avšak druhý slot je sdílený se slotem pro paměťovou kartu microSD (až 256 GB).

honor_7_lite

O zobrazování se stará 5,2″ displej o rozlišení 1080 × 1920 px. Prostředí Honoru bývá odladěné velmi dobře a v tomhle případě je napasováno na Android 6 Marshmallow. Energii dodává 3000mAh akumulátor, díky kterému má telefon poměrně dobrou výdrž na nabití. Vzhled Honoru 7 Lite je tradičně decentní a takový „čínský“, jak už jsme u většiny čínských značek ve střední třídě zvyklí. Záda jsou hliníková a pod čočkou foťáku se nachází čtečka otisků.

Honor 7 Lite
Plusy Mínusy
dobrý výkon druhý slot pro SIM je i pro microSD
plná podpora LTE
dual SIM
příjemný decentní design
čtečka otisků
dobrá výdrž na baterku
dobře odladěný Android 6

Hranice 7 000 Kč – z čeho vybrat?

Proč skupina? Kategorie 7 000 Kč je neskutečně „nabušená“. Abych pravdu řekl, tak si vůbec nejsem vědom toho, že by na jiné cenovce bylo tolik povedených telefonů. A to opravdu za stejnou cenu (největší rozdíl je 13 Kč). A o jaké se tedy jedná?

Zvážit by se dal ještě i Asus ZenFone 2, který je však starý již téměř dva roky, má ještě starší x86 procesor od Intelu a právě kvůli němu nemá, v porovnání s pěti výše uvedenými telefony, tak dobrou výdrž na nabití. Neberte mě špatně, ZenFone 2 byl a stále ještě je perfektně odladěný telefon s netradičním vzhledem, ale vzhledem k jeho stáří už dnes trochu zaostává. Asus však nedávno uvedl nový ZenFone 3, na který se podíváme v dalším článku o doporučení telefonů, jelikož rozhodně stojí za zmínku.

asus_zenfone_3

Zmíněná pětka telefonů má dostatek výkonu, slušné výdrže na nabití (mezi nimi vyniká Lenovo Vibe P1 se svým masivním 5000mAh akumulátorem), dobře odladěné systémy (Moto G4 má téměř čistý Android, ostatní mají dobře zpracované nástavby), všechny jsou dual SIM (některé se samostatným slotem, některé se sdíleným s kartou microSD),… zkrátka všechny považuji za dobré telefony a naprosto upřímně říkám, že kdybych si měl některý z nich vybrat, vůbec bych netušil, jaký. Jen hodně stručně zmíním nějaké vlastnosti daných telefonů:

  • Honor 5X: ze všech pěti asi nejméně zajímavý, avšak se slušným foťákem, dobrou výdrží na baterku, velmi kvalitním zpracováním
  • Huawei P9 Lite: tradice od Huaweie, z této pětice nejmenší („pouze“ 5,2″ displej oproti 5,5″ u ostatních), obstojný foťák, dobrá výdrž na baterku… zaujme asi nejvíce tou menší velikostí
  • Lenovo Vibe P1: pokud má Vibe P1 něčím zaujmout, tak rozhodně perfektní výdrží na nabití díky 5000mAh akumulátoru, jinak ničím moc výjimečný není
  • Xiaomi Redmi Note 3 (globální verze s českým LTE): další z Xiaomi telefonů i s českými LTE frekvencemi, dobře odladěný, s velmi dobrou výdrží na nabití (kapacita akumulátoru 4000 mAh)
  • Moto G4: navazuje na filozofii Motoroly (ještě z doby, kdy nepatřila pod Lenovo), kdy nabídne víceméně čistý Android jen s několika šikovnými fíčurami navíc, má velmi slušný foťák, dobrou výdrž na baterku, kvalitní zpracování, akorát jako jediný nemá čtečku otisků (to má až o několik stovek dražší model Moto G4 Plus)

Pokračujte na další stranu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.