Vyplatí se v dnešní době kupovat drahý telefon s Androidem?

Zatímco minulý rok v lednu jsem psal o tom, zda se vyplatí kupovat novou generaci top telefonů, tento rok bych se chtěl zaměřit na něco, co se týká i mne samotného. Vyplatí se kupovat drahý telefon s Androidem?

Prvně si musíme ujasnit, co je a není drahý telefon. Pro každého je hranice drahého telefonu jinde, ať už je to z důvodu rozdílných finančních možností, tak morální stránky, kdy si prostě člověk řekne, že telefon nad danou cenu nechce a to i přesto, že mu to po finanční stránce nedělá problém. Také záleží na potřebách lidí, jelikož někdo, kdo využije pouze základní funkce chytrého telefonu, nepotřebuje telefon třeba za 10 tisíc Kč.

Já osobně se řadím k těm náročnějším uživatelům a proto už z této podstaty je jasné, že se nespokojím s tím nejlevnějším telefonem. Pokud už si mám kupovat nový telefon, tak mé požadavky nejsou vůbec nízké. Detailně to rozebírat nechci, to by bylo na dlouho, každopádně kvůli mé náročnosti se pohybuji většinou mezi těmi nejdražšími a nejlepšími telefony, co jsou aktuálně na trhu. Už teď si možná někteří říkáte, že jsem blázen, pokud bych neměl problém s koupi telefonu za třeba 20 tis. Kč. A to je právě důvod, proč jsem se rozhodl sepsat tento článek.

013

Ač mám Apple a iPhone rád, jsem stále z větší části Android nadšenec, proto mě to vždy táhne více k Androidu. Jelikož mi moje Moto X 2014, která bude mít zanedlouho dva roky, přestává stačit, už nějakou dobu jsem pokukoval po telefonech, které by ji mohly nahradit. A v tu chvíli jsem si uvědomil jednu věc. Původně mě ten telefon stál zhruba 14 500 Kč, což je rozhodně nemalá částka. Za kolik bych jej prodal dnes? Za 5 000 Kč budu rád. Ten telefon přišel na trh před dvěma lety, tehdy jako jedno z nejlepších Androidích zařízení vůbec. Za ty dva roky cena použitého kusu klesla na třetinu původní ceny, takže to je ztráta téměř 10 tis. Kč, ale procenty vyjádřeno to je mnohem horší, jelikož se jedná o 65% pokles ceny.

Zásadní otázka tedy zněla, zda se mi chce znovu investovat tolik, ne-li více do telefonu, aby zase byl po dvou letech na třetinové ceně… nebo bych to měl spíš upřesnit, do Androidího telefonu (možná se týká i telefonů s mobilním Windowsem, ale ty vůbec neberu v úvahu). Proč tak specificky? Vezměme si ten iPhone, který zbývá. Porovnejme iPhone 6S a Galaxy S6 (telefony, po kterých bych tehdy sáhnul), oba vlajkové modely minulého roku. 64GB verze Galaxy S6 na začátku stála 22 599 Kč, zatímco iPhone 6S 24 390 Kč. Galaxy S6 ani v 64GB verzi dnes neprodáte za více než 10 000 Kč (beru běžnou bazarovou cenu), iPhone občas i za 15 000 Kč, spíše 14 000 Kč. Nahlédněme do matematického okénka (pozn., všechny ceny jsou oficiální, prodeje telefonů z šedého dovozu neberu v úvahu, jelikož já osobně bych si takový telefon nekoupil):

  • Samsung Galaxy S6, původní cena 22 599 Kč, aktuální bazarová cena 10 000 Kč (se štěstím)… pokles ceny o 55 %, v absolutní hodnotě 12 599 Kč
  • iPhone 6S, původní cena 24 390 Kč, aktuální bazarová cena 14 000 Kč (relativně bez problému)… pokles ceny o 43 %, v absolutní hodnotě 10 390 Kč

Za rok jste tedy se Samsungem tratili 12 599 Kč, s iPhonem 10 390 Kč. Obdobná situace bude, pokud si z aktuálních telefonů vezmeme Galaxy S7 a iPhone 7, oba v 32GB verzi (19 790 a 21 190 Kč), akorát budou absolutní hodnoty menší.

Po dvou letech je situace podobná, jelikož dnešní dvouletý Samsung Galaxy S5 prodáte okolo 5 000 Kč (původní cena 18 490 Kč), zatímco dvouletý iPhone 6 prodáte stále za cenu o několik tisíc vyšší, přičemž jeho původní cena je téměř identická jako u Galaxy S5.

Příčina?

Androidích zařízení jsou na trhu tisíce. V průběhu roku vychází neustále nové modely od všech možných výrobců, výkon a výbava se neustále posouvá. Roční tok nových telefonů s Androidem je velmi objemný, ceny hrozně padají kvůli obrovské konkurenci, navíc vývoj je aktuálně rychlejší u Androidu než u Applu. Apple je na druhou stranu takový samostatný ostrov, na který připlave, případně z něj odplave, jen velmi málo lidí v porovnání s tím, kolik se těch telefonů za rok prodá. V podstatě by se dalo říct, že je Apple tak trochu bez konkurence (obrazně řečeno), jelikož, ať už vydá Samsung nebo kdokoliv jiný sebelepší telefon, u Applu obrovská část zákazníků stále zůstane (důvody, proč tomu tak je, prosím, nerozebírejme… jednoduše to tak je). Co tím chci říct, je to, že Androidí telefony při výběru moc často porovnávané s iPhonem neuvidíte, jelikož jsou to dvě oddělené skupiny, kdy každá má to své. Ceny Androidích telefonů zkrátka ceny iPhonů téměř nijak neovlivňují.

iphone7

Dalším důležitým faktorem bude mentalita a celkově, jak to u Applu funguje. Když si koupíte iPhone, dostáváte aktualizace na nejnovější verzi systému dalších několik let (tuším, že to jsou vždy alespoň čtyři roky, ale mohu se mýlit, tak mě kdyžtak, prosím, opravte) a ty telefony prostě běží hodně svižně i po té době. Když dnes vezmete čtyřletý Android, který bude mít možná tak 1 GB RAM, poměrně slabý procesor, zastaralý systém (oficiální, jelikož Android 7 je i na HTC HD2 a custom ROM v tomhle případě moc relevantní nejsou), protože ho už výrobce dále neaktualizoval (a pravděpodobně tak ani nepůjde mnoho aktuálních aplikací v novějších verzích s novými funkcemi), bude to neporovnatelně horší zážitek oproti čtyřletému iPhonu. A to lidi ví, tudíž si iPhone drží ceny hodně dlouho, zatímco Androidy padají volným pádem.

Závěr…

Vyplatí se tedy kupovat v dnešní době drahý Androidí telefon? Podle mě ne. V mém případě je drahým telefonem myšlen takový, co stojí od 13 000 Kč a více. A proto jsem si řekl, že už tak drahý Android nekoupím. Reaguji tak i částečně na čerstvě vydané referenční telefony Google s názvem Pixel, které cenově odpovídají iPhonům 7. Jsou to špičkové telefony s perfektní výbavou, o tom žádná, jenže kvůli konkurenci to nebude trvat dlouho a cenově budou o dost níže.

Vyplatí se koupit iPhone? Ne, že by se vyloženě vyplatilo, ale člověk tím může získat telefon na delší dobu a v mém případě, kdy chci telefon obnovovat ideálně každý rok kvůli novým technologiím, je ten rozdíl ještě výraznější.

Mohu prozradit, že já už nový telefon objednal. A iPhone to není. Proč? Cena 21 000 Kč je už něco, co mě samo o sobě trochu odrazuje. Hlavním důvodem však bylo to, že oproti OnePlus 3, který jsem nakonec zvolil, jsem neviděl v tom příplatku odpovídající přínos. Navíc OnePlus 3 je za 10 990 Kč, což je rozumná cena na to, co ten telefon dokáže. Pravda, foťák by mohl mít lepší, ale to už je zkrátka kompromis, který jsem překousnul. Navíc je šance, že tento telefon na tom po roce nebude s bazarovou cenou tak špatně a ta ztráta by se mohla pohybovat podobně jako u iPhonu a hlavně v absolutní hodnotě mě bude stát výměna za nový model polovinu, pokud OnePlus zachová stejnou cenovou politiku.

debut3

Na konec bych chtěl upozornit, že se jedná pouze o můj skromný názor na celou situaci s aktuálními cenami telefonů a respektuji, pokud na to máte jiný názor. Plus vás ještě nalákám na mou recenzi OnePlus 3, ať už tady, nebo v nějakém online magazínu. Telefon jsem minulý týden objednal, akorát kvůli velkému zájmu OnePlus nestíhá a doručí mi jej pravděpodobně až na přelomu října a listopadu.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.