Přechod z EEE 1000HD na Aspire V13… když zaspíte x generací

Dosavadní historický stroj

Dlouhou dobu jsem si říkal, jak mi dosavadní Asus EEE 1000HD stačí a že nepotřebuju vyměnit za lepší notebook. Zajímavá nabídka Aceru mě však přemohla. A jaký je to vlastně pocit, když člověk vymění netbook s jednojádrovým 900MHz Celeronem a 10″ displejem s rozlišením 1024×600 za dnešní střední třídu s dvoujádrovým Core i3-4030U (s HyperThreadingem)? No, posuďte sami…

Mým dosavadním „notebookem“ byl Asus EEE 1000HD. Že ho neznáte? Na jednu stranu se divím, protože to byly jedny z prvních netbooků, které v té době za něco stály. Na druhou stranu se nedivím, pokud jste na to již zapomněli, jelikož v dnešní době je jejich hardware na úrovni snad ani ne kalkulačky.

Asus EEE 1000HD

Byly dva modely s naprosto identickou šasi, pouze jinou základní deskou. Tím byly 1000H a 1000HD. Jediné, v čem se lišily, byl čipset a procesor. Nejsem si jist, zda si to pamatuji úplně správně, ale prvním byl 1000H s Atomem a druhý 1000HD byl uveden o chvíli později, ten se dělal s Celeronem M 353 s přídomkem Ultra Low Voltage. Samotný procesor má sice TDP 5 W, ale problém je s čipsetem, který si vezme podobnou porci energie. Výdrž tedy nebyla oproti Atomům zrovna slavná a s novou baterií byl člověk rád za čtyři hodiny provozu.

  • CPU: Intel Celeron M 353
  • GPU: integrovaná v čipsetu
  • RAM: 1 GB DDR2 @ 240 MHz 3-3-3-9
  • HDD: Seagate 80 GB (SATA)
  • Displej: 10″, 1024×600 px TN
  • Baterie: šestičlánková, 49 Wh

To by bylo k hardwaru. Originálně na 1000HD byly nainstalovány Windows XP Home, avšak já jej používal s Windows 7. Co rozhodně musím zmínit, je kvalita zpracování tohoto netbooku. Ač je netbook už téměř šest let starý, nic se na něm nerozpadá a šasi je stále velmi pevné. A když říkám, že pevné, tak tím myslím opravdu pevné, které se neprohýbá téměř nikde ani při uchopení za roh základny nebo displeje. Klávesnice je ještě klasická, žádný chiclet a musím se přiznat, že je to jedna z nejlepších klávesnic, na kterých jsem kdy psal (myšleny i klasické desktopové).

Jak na tom běžely Windows 7? No… zprvu slušně, avšak optimalizace webů se stále více spoléhá na výkonnější komponenty a ty starší začínají mít problémy. Nakonec to dospělo do takového stavu, kdy už není pořádně možné přehrávat na YouTube videa v rozlišení 360p. Na psaní textů to stále použitelné bylo (a dokonce část tohoto textu je ještě psaná na 1000HD), ale pokud jsem vzal do úvahu, že výdrž na baterku je nic moc, výkon už hodně špatný, pracovní plocha (rozlišení) hodně špatná a mnoho dalšího, bylo jasné, že je po čtyřech letech čas na změnu.

Ještě předtím, než vám ukážu, jaký jsem si vybral nový notebook, se můžete podívat, jak výkonné EEE je a ještě také na měření displeje. Vyzkoušel jsem Cinebench R11.5, jakožto zástupce věrohodných testů (podle kterých se opravdu dá porovnat několik procesorů) a nestačil jsem se divit. Procesor má samozřejmě k dispozici jen jedno výpočetní vlákno, což už samo o sobě působilo velmi komicky v porovnání s osmijádrem Intel Haswell-E, které jsem nedávno testoval do Computeru. Podstatná ale byla rychlost. Celý render trval neskutečných 42 minut! 😀 Ano, čtete správně. EEEčku trval jeden průběh v Cinebenchi R11.5 skoro třičvrtě hodiny. Výsledné skóre? 0,16 bodu!

eee-cinebench-r115

Jelikož jsem již dlouhou dobu věděl, že má displej mého EEE brutální nádech modré, rozhodl jsem se jej proměřit sondou. Zde byly výsledky také opravdu zajímavé. Jak můžete vidět níže, barvy jsou u EEE totálně mimo. Podívate-li se na odchylky dE, zjistíte, že modrá je hodně mimo, ale to ještě nemá na bílou (dE 39,4) a azurovou (dE 29,7).

QuickColorGamutReport

Pokud chcete vědět, jaké úrovně hodnot znamenají kvalitní monitor, pomůže vám následující citace z jedné z recenzí monitoru Mirka Jahody.

Obecně platí, že barevná odchylka dE (CIE94) pod hodnotu 5 se dá považovat za dobrou (běžný uživatel monitoru – kancelář, hry), hodnoty okolo 2 a nižší pak za velmi dobré (grafika). Odchylky kolem čísla 8 už znamenají viditelně odlišné barvy a nad 10 jsou již velmi nevyhovující (obsah vidíte barevně jinak, než jak zamýšleli jeho tvůrci a naopak – na takovém monitoru upravená fotka nemusí být na přesnějších (vůči standardu) zařízeních zobrazena tak, jak jste chtěli).

Jde vidět, že se v dřívějších dobách displeje moc neřešily a do notebooků a netbooků se dávalo opravdu kde co, jelikož takový displej je v dnešní době už zcela mimo obvyklé meze a nesplňoval by snad žádné standardy.

Pokračujte na další stranu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.