Displej v Acer Aspire V13: nic moc TNko s hrozným kontrastem

Když jsem v „recenzi“ mého nového notebooku Acer Aspire V13 psal o nic moc displeji, ještě jsem netušil, jak hrozné to bude po změření optickou sondou. Vzhledem k tomu, že u stolního PC používám zkalibrovaný Dell U2412M s panelem typu IPS, mám displej v notebooku s čím porovnat. Již před koupí mi bylo jasné, že barvy budou mimo. Přes HWiNFO se mi podařilo zjistit, že displej je od Chi Mei, konkrétně model CMN1362.

aspire-displej-chimei

Měření sondou ukázalo, že nejhůře na tom je modrá a purpurová. Ostatní barvy se drží celkem obstojně, takový standard pro TN displeje.

aspire-displej1

Při měření odstínů šedé jsme však narazili na první problém a tím je brutálně přepálená modrá složka. Tzn. že místo šedé člověk na tomto displeji vidí spíš modrou. Teplota barvy překračující v některých bodech 9000K je už opravdu hodně mimo.

aspire-displej21

Co je však na použitém displeji vůbec nejhorší, je kontrast. Při maximálním jasu jsme naměřili pouze 331:1 a při používání notebooku to jde poznat asi nejvíce. Text na hodně světlých stránkách je hůře čitelný a často je potřeba displej více vyklopit od sebe, jelikož při pohledu zespodu na TNko se obraz ztmavuje a trochu to pomáhá.

aspire-kontrast

Bylo jasné, že notebook, který se na první pohled zdal tak perfektní, bude mít nějaké ty mouchy. Je to škoda, protože být použit nějaký kvalitnější displej, případně dokonce nějaký IPS, byla by to naprostá bomba. I přes špatný displej jsem však s notebookem spokojen, zejména za tu cenu.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.