Povzdech: Kde jsou kvalitní a tiché 5xxW zdroje do 2000 Kč?

Kde jsou tiché Seasonicy?

Bývaly doby, kdy byly zdroje od Seasonicu jedny z nejtišších a zároveň nejkvalitnějších, přičemž stály rozumné peníze. Že jsou kvalitní a za relativně přijatelné peníze, to platí i dnes. Bohužel však jejich regulace ventilátoru je příšerná.

Dal jsem dohromady sestavu s Core i5-4460 a Radeonem R9 280X. Snažil jsem se zachovat nějakou normální hladinu hluku, proto na procesor přišel chladič SilentiumPC Fera 2. Pro maximální zátěž používám kombinaci Prime95 a Furmarku. Jelikož je R9 280X hodně solidní žrout elektřiny, čekal jsem vyšší spotřebu. Zdroj jsem zvolil Seasonic S12II-520, jelikož jsem se řídil svou zkušeností z testování několika současných modelů, kdy ještě zhruba kolem 60 % zátěže byl zdroj tichý. To tak nějak odpovídalo maximální spotřebě dané kombinace procesoru a grafiky.

radeon_r9_280x_vaporx

Když jsem celou sestavu dal dokupy a pustil zátěž, po chvíli jsem se nestačil divit. Počítač byl velmi hlučný a říkal jsem si, že to bude grafika. Když jsem ale přesněji lokalizoval zdroj hluku, zjistil jsem, že ho vydává hlavně zdroj.

Říkal jsem si, že to není možné, aby byl takhle hlučný. Zkusil jsem tedy vzít úplně nový M12II-520 Evo. Situace se opakovala a pro jistotu (někdy mívám zatracenou smůlu) jsem zkusil ještě druhý kus, který dopadl stejně. Takhle jsem vyzkoušel výkonnější S12II-620, u kterého jsem doufal, že když je výkonnější a tím pádem bude méně vytížený, tak bude tišší. Bohužel, opět neskutečný vysavač. Nedalo mi to a sáhl jsem po vyšších modelech S12G-550 a G-550. S12G dopadl naprosto stejně jako předchozí testované. G-550 na tom byl již znatelně lépe. Sice byl stále hlučnější, ale bylo to jakž takž přijatelné. Kvůli omezenému rozpočtu však G-550 nepřipadal v úvahu a bylo potřeba vybrat něco kvalitního a tichého do 2000 Kč.

seasonic-m12ii-520-evo

Existuje takový zdroj?

Přede mnou byl bojový úkol… vybrat zdroj podle následujících parametrů:

 • Cena do 2000 Kč s DPH
 • Kvalitní
 • Tichý

Když jsem rozklikával nabídku CZC, pořád jsem se ujišťoval, že něco takového určitě existuje a nebude to tedy žádný problém. Šeredně jsem se zmýlil! První možností byl Antec Neo Eco 520 W. Je to prakticky přeznačený Seasonic S12II-520 s menšími úpravami, ale byla naděje, že to je spíše původní verze, která by mohla být tichá. Jenže Neo Eco mají menší háček v horších kondenzátorech (Teapo).

5xxW_zdroje_CZC

Pokračoval jsem dále… dlouho nic, zase nic, nižší série Enermaxů jsou nic moc, Fractal, Be Quiet, SilentiumPC, Corsair a Chieftec to samé… a už jsem u zdrojů přes 2000 Kč. Uniklo mi něco? Bohužel ne. Mezi běžně dostupnými zdroji v kategorii 5xx W a do 2000 Kč není žádný, který by dané požadavky splňoval.

Co se sakra stalo?!

To je vcelku zásadní otázka. Seasonic místo toho, aby zdroje vylepšoval, tak mi přijde, že je naopak degraduje a snaží se o bůh ví co. Počínaje problémů s pískáním, které jsou velmi časté, až po naprosto nelogickou regulaci ventilátoru, kdy se už zhruba v rozmezí 40–50 % zátěže roztočí na téměř 2000 ot./min. Tohle je vyloženě padlé na hlavu, jelikož se zdroj téměř vůbec nezahřívá a vystupující vzduch není o moc teplejší než ten vstupující.

A ostatní výrobci? Jsou asi padlí na hlavu, že téhle situace nevyužijí. 4xxW a 5xxW zdroje jsou ty vůbec nejpoužívanější a je téměř jisté, že pokud by někdo uvedl tichý a kvalitní zdroj do 2000 Kč, všichni, co se aspoň nějak orientují, by po něm šli jak slepice po flusu.

evga_supernova_750b2

A jak vlastně dopadl výběr zdroje v mém případě? Zájemce o počítač byl nakonec přesvědčen, že je potřeba navýšit cenový limit a vzít dražší zdroj. Tím je EVGA Supernova B2 750 W. Poměrně velký overkill, ale zdroj je i v maximální zátěži přijatelně hlučný, má modulární kabeláž, je kvalitní a cena okolo 2500 Kč. Proč má Seasonic kvalitní a hlučný modulární zdroj za cenu přes 2000 Kč, když EVGA může mít kvalitní, tišší a modulární zdroj vyráběn Super Flowerem za 2500 Kč?

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.

 • chipsi007

  Ahoj Adame.

  Ceny jsou stené i v Něměcku ? Pokud ano, tak Seasonic začíná využívat popularity a vystřelil ceny nahoru.
  Pokud ne, asi importér využiul situace a udělal si lepší marže 😀
  Obojí je krátkozraké. :(

  • Adam Kahánek

   Ahoj,

   ceny v Německu jsou plus mínus stejné. A víceméně ani nijak nestoupaly, mění se jen podle kurzu dolaru. Samozřejmě byly doby, kdy Seasonicy stály méně, ale to bylo v době, kdy dolar nebyl přes 22 Kč. Třeba u Seasonicu OEM 500 W stoupla od dubna 2013 cena o 130 Kč bez daně, což odpovídá růstu kurzu.

 • Daniela Rihova

  Ahoj Adame,
  Doporucovala bych ti zmenit dodavatele. Vyzkousej Malabs.com – Kalifornsky distributor(B2B). Muzes si udelat 60 day free account. Ceny jsou o 30%-50% lepsi nez o cem si psal. Muzes me kontaktovat na daniela.rihova@malabs.com