Motorola Moto X 2014 – dojmy po měsíci používání

Asi si někteří z vás říkali, jak to vlastně dopadlo s mým výběrem Motoroly Moto X a zda jsem vůbec něco koupil. Ano, koupil, byť to nakonec všechno dopadlo trochu jinak, než jsem plánoval. Pokud si pamatujete, jak jsem zde a na sociálních sítích žádal všechny, aby hlasovali o nejpěknější design Moto X, tak vyhrál návrh s běžnými plastovými zády v tmavě modré barvě (Navy) s černou přední stranou a oranžovými doplňky. Bohužel se mi v průběhu hlasování tento návrh okoukal a druhým v řadě byl bambus v kombinaci s bílou přední stranou.

003

Nebudu vás napínat, jelikož tato varianta u mě nakonec vyhrála a to jednak proto, jak netradiční je, tak i proto, že vypadá velmi luxusně. Přírodní bambus v kombinaci s hliníkovým rámečkem a stříbrnými doplňky vypadá zkrátka velmi dobře a v mém okolí často vzbuzuje udivení, zejména v momentě, kdy potvrdím, že se opravdu jedná o přírodní bambus a není to pouhá imitace.

004

Jen bych ještě rád předem upozornil, že toto nemá být recenze Moto X. Víceméně bych jen opakoval to, co jsem již napsal na Svět aplikací. Jedná se pouze o takový kratší souhrn mých zkušeností po měsíci používání a také doporučení, zda koupit či ne.

Nakonec jsem ani nekupoval z britského Moto Makeru, jelikož nedočkavost a jednoduchost koupě zvítězila nad ušetřením nějakých 1200 Kč oproti německému Amazonu. Dalším faktorem bylo i to, že bych musel pořídit nabíječku do naší zásuvky, což je zase investice minimálně 300–400 Kč.

IMG_20141224_153011

Android 5.0 Lollipop

Po vybalení telefonu, úvodním nastavení a připojení k WiFi se mi okamžitě nabídla aktualizace na Android 5.0 Lollipop. Popravdě jsem ani neměl tušení, že Lollipop se již oficiálně šíří, takže to pro mě bylo takové menší překvapení. Na nic jsem nečekal a aktualizaci dal hned stahovat.

Co říkám na Lollipop? Po vzhledové stránce se mi moc líbí. Podle mého je to zatím nejpěkněji zpracovaný Android, co kdy vyšel. Trochu mě však ze startu zarazilo množství bugů, které se u uživatelů začaly objevovat. Mohu však říct, že Lollipop na Moto X je odladěn velmi dobře a s naprostou většinou chyb, co lidé reportovali, jsem se nesetkal.

055

Rychlostně systém letí jak z praku… Kombinace s jedním z nejrychlejších mobilních procesorů zkrátka dělá své. I po např. týdnu používání bývá v RAM stabilně okolo 1 GB volného místa, což je na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu se mi zdá, že Lollipop zabíjí mnoho aplikací na pozadí úplně zbytečně. RAM je zkrátka od toho, aby se využívala a kdyby jí bylo zaplněno o třeba 300 MB více, vůbec nic by se nestalo.

Foťák na svou třídu průměrný, možná i podprůměrný

Že dokáže Motorola vyrobit výborný ultra high-end, se můžeme přesvědčit u Droidu Turbo. U Moto X zkrátka musíte počítat s určitými ústupky, mezi které patří například i fotoaparát.

Celkově nefotí špatně, to určitě ne, jenže se jedná o starší snímací čip Exmor IMX135 od společnosti Sony. Ten má svá nejlepší léta již za sebou, což jde vidět při porovnání Moto X s jinými high-endovými telefony (třeba právě s Xperií Z2).

Na druhou stranu je pro mě i současná kvalita fotek lepší, než vyžaduji a osobně jsem s výstupy spokojen. Nechci tím však volbu horšího snímacího čipu Moto X obhajovat. Pokud vás zajímá u telefonu hlavně kvalita fotografií, potom zřejmě o Moto X vůbec uvažovat nebudete.

Kvalita videí není špatná a pro mé dokumentační účely naprosto dostačuje. Minimálně pro cestování to bude super, jelikož to bude pro mě pohodlnější, než neustále točit zrcadlovkou.

Výdrž na baterii nenadchne a ani nezklame

O napájení telefonu se stará akumulátor o kapacitě 2300 mAh. Asi všichni uznáme, že v kombinaci s jedním z nejvýkonnějších čipsetů se nejedná o zrovna skvělou hodnotu. Na rovinu říkám, že jsem od výdrže na jedno nabití moc nečekal… Naopak jsem čekal, že nabíjet budu muset každý den, ne-li dvakrát denně.

Velkým překvapením pro mne však bylo to, že mi momentálně telefon bez problému vydrží dva pracovní dny s běžným využitím, od sedmi ráno jednoho dne až do zhruba šesti, sedmi hodin podvečer dalšího dne.

Screenshot_2015-01-08-18-04-04

Co za tím stojí? Vůbec netuším, ale mám pocit, že v tom má prsty Lollipop. Uživatelé totiž v Moto X komunitě na Google+ porovnávali, jakou měli výdrž (SOT = screen-on time) na KitKatu a jakou mají momentálně na Lollipopu. Co jsem zaznamenal, tak se dostali průměrně z 2,5 hodin SOT na KitKatu na nějaké 4 hodiny SOT na Lollipopu.

Částečně však v tom bude mít nejspíš prsty i samotná Motorola, protože na PhoneArena změřili výdrž jen o málo horší, než má LG G3, který má však o 700 mAh více. Samozřejmě, že to u něj ovlivní i QHD rozlišení displeje, ale neměl by to být až takový rozdíl, že jej Moto X s Lollipopem překoná ve výdrži.

Výdrž je tedy podobná jako u LG G3 a mnohem vyšší (odhadem tak 20–30 %) než u Nexusu 5, u kterého byla vyloženě nic moc, ale stále přijatelná.

Kvalita zpracování je úžasnáááá

O designu, který mě zkrátka dostává, jsem se již zmínil. Ale co kvalita zpracování? Ta je bombastická. Pokud chcete, abych to s něčím srovnal, tak si dovolím jít velmi vysoko a to rovnou k takovému iPhonu 5S. Ten se stále pyšnil excelentní kvalitou zpracování a u Moto X v mém provedení platí to samé.

015

Tělo je pevné, všechno perfektně lícuje, nikde nic nevrže, nehýbe se,… Dovolím si to také rovnou označit za špičku mezi Androidími telefony. Možná si říkáte, že slušně přeháním, ale kdo měl můj telefon v ruce, mi jistě dá za pravdu.

013

009

A jaký je pocit držet Moto X v ruce? Hodně příjemný. Motoroly jsou typické pro svůj vypouklý tvar, který pěkně sedne do ruky a i u takto velkého telefonu je držení bezproblémové a v žádném případě byste neřekli, že máte v ruce takové pádlo. Když to porovnám s takovým Honorem 3C nebo Ascendem P7, což jsou hranaté plácačky, tak se Moto X drží stokrát lépe.

017

Displej s jedním velkým ale

AMOLED sem, AMOLED tam a kdo mě zná, tak ví, že jsem odpůrcem přesaturovaných barev u mobilních telefonů. Specialistou na tohle je hlavně Samsung, který na barvách nešetří u žádného AMOLEDu. Ale doháje, proč s ním musí Motorola soupeřit? Ano, hádáte správně, Moto X má barvy hodně mimo.

motorola_motox(2014)_display

Byla to jedna z věcí, kterou bylo celkem těžké překousnout, protože když vedle svého telefonu dám nějaký s dobře zkalibrovaným IPS, je to naprosto jiný level a vypadá to přirozeně.

019

Dalším záporem by mohlo být potencionální vypalování displeje. U mě naštěstí po měsíci používání na displeji žádný obrazec vypálený nezůstal, ale u Nexusů 6 je s tím větší problém, tak se jen obávám, aby to nenastalo i u Moto X.

Pro příznivce ultra tmavého displeje mám pozitivní zprávu. Pokud zůstává aktivní adaptivní jas a obecná úroveň jasu se sníží na minimum, tak potom ve tmě klesá jas displeje až na extrémně nízkých 0,7 cd/m2, což však už pomalu dělá problém něco rozumně přečíst, nehledě na to, že displej chytí silně růžový nádech. Naopak se čteností na slunci rovněž není žádný problém, displej je na to dostatečně jasný a kontrastní (přeci jen je to AMOLED).

Notifikace v podobě Moto Display jsou skvělé

Jak možná tušíte, Moto X nemá notifikační diodu. No dobře, kdybyste to brali doslova, tak ano, má a je schovaná v mřížce vrchního reproduktoru. Jenže se jedná o diodu, která bliká pouze tehdy, je-li baterie úplně vyšťavená a vy se pokoušíte telefon zapnout. Pro běžné notifikace však slouží Moto Display.

Oč se jedná? Je to funkce, která má Motorola již nějakou dobu u telefonů s AMOLED displejem. Využívá totiž jeho vlastnosti, že černá barva = vypnuté pixely, tudíž se rozsvěcuje jen malá část displeje s danou notifikací a časem.

018

Pokud tapnete na konkrétní notifikaci, zobrazí se vám její náhled, tudíž třeba v případě SMS jméno odesílatele, jeho fotka a část zprávy. Podobně u emailu a dalších notifikací. Když přejedete prstem nahoru, otevře se vám přímo daná aplikace. Pokud přejedete dolů, odemknete telefon tam, kde jste ho zamkli a pokud přejedete na jednu nebo druhou stranu, notifikace ignorujete.

WiFi, LTE a GPS opět paráda

Zatímco u Moto G to byl, co se týče kvality příjmu WiFi signálu, mírný downgrade oproti LG Optimu Black, u Moto X jsem se naopak dočkal razantního upgradu. Krom toho, že chytá signál i tam, kde už to Moto G často vzdala, tak je vybavena dual-bandovým modulem, který podporuje i standard IEEE 802.11ac. V kombinaci s routerem Asus RT-AC56U se jedná o „vražednou“ kombinaci, jelikož mi tak jede na telefonu plných 120/12 Mb/s, což je můj tarif u UPC.

A co LTE? V Brně nic moc. Oproti HSDPA o moc rychlejší není a naměřím běžně jen něco přes 20 Mb/s. Zato v Kopřivnici je to úplně jiná úroveň. Tam není problém z LTE vytáhnout téměř 80 Mb/s.

GPS je, asi jako u naprosté většiny telefonů s čipsety Qualcomm Snapdragon, velmi přesná a za dobrých podmínek fixuje v několika vteřinách. Ve vlaku ve starších vagónech bez/s malou vrstvou pokovení oken rovněž fix do několika vteřin, ale v nových vagónech s pokovenými okny bída. Tam se však nechytá vůbec žádný telefon okamžitě. Následující screenshot jsem pořídil ráno po cestě do práce, kdy fix byl v hustě zastavěné oblasti téměř okamžitý.

Screenshot_2015-01-23-08-12-06

Závěr

Co dalšího mě u Motoroly Moto X 2014 štve? Reproduktory. Není to tedy nic kritického, ale je fakt velká škoda, že Motorola nezvolila stereo reproduktory, jako to udělala u Moto G 2014 nebo Nexusu 6. Tenhle krok jsem opravdu nepochopil. Musím však uznat, že i samotný spodní reproduktor je poměrně slušný, dokáže hrát dostatečně nahlas a oproti tomu v Moto G dokáže reprodukovat mnohem více tónů a detailů.

012

Další bod? Obecná nedostupnost Motorola telefonů v České republice. Vím, že můžu být rád, že se dají vůbec sehnat v Evropě, když to není zase tak dávno, co se stáhli jen do USA, ale i tak bych ocenil, kdyby se snažili rozšířit oficiální distribuci do dalších zemí. Zejména nyní, když už jsou pod křídly Lenova, které se snaží v ČR také protlačit.

Pokud jste sledovali na konci minulého roku shrnutí největších světových webů zabývajících se mobilními telefony, určitě vám neuniklo, že celkovém součtu vyhrála právě Moto X 2014. Upřímně jsem to moc nečekal, jelikož se nejedná o nijak zvlášť výhodný telefon (alespoň ne v Evropě), nedokáže ani ve všem konkurovat ostatním vlajkovým modelům, ale i přesto si získala srdce mnoha redaktorů. Z toho je jasně vidět, že se již z velké části neudělují hodnocení jen na základě tupého souhrnu čísel, ale autor se s tím telefonem sžije. A i lidé, kteří hlasovali v anketách o nejlepší Androidí telefony roku, hlasovali mnohdy hlavně pro Moto X.

android_pollZdroj: Droid-life.com

Na konec mohu říct, že koupě Moto X nelituji. Ano, bylo to dost peněz a ano, hodně jsem se překonával, abych vůbec objednal. Pokud si však člověk chce udělat radost a vyloženě po něčem touží, často mu nic jiného, než utratit ranec peněz, nezbude.

Galerie fotografií telefonu

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.