Google Cardboard – „brýle“ pro virtuální realitu za facku

Toužili jste někdy po tom, mít vlastní brýle pro virtuální realitu Oculus Rift, ale odradila vás cena a nedostupnost? Něco na tento způsob si však můžete pořídit za naprosto minimální investici. Jak? Díky Google Cardboard.

Jedná se o obyčejnou skládačku z kartonu, ze které vzejdou jakoby brýle. Jako zobrazovadlo pro brýle slouží váš mobilní telefon, díky čemuž je tohle řešení tak levné. Telefon jednoduše vložíte do zadní části displejem směrem k vám, ale než to uděláte, musíte spustit některou z aplikací, které jsou kompatibilní s Cardboardem a slouží právě pro zobrazování virtuální reality.

IMG_20150202_181530268

Základem je aplikace Cardboard přímo od Googlu. Ta obsahuje nějaké základní věci v podobě menšího animovaného příběhu, průvodce po Versailles, prozkoumávání nějakých artefaktů ze všech možných stran, Google Earth (ve kterém můžete létat ve městech vymodelovaných ve 3D, případně klidně ve vesmíru, Grand Canyonu,…), YouTube (přehrává však jen vybrané videa, ne všechny) a nakonec vaše fotografie z Photosphere (prostorové panorama).

Jelikož se nedostanete na displej telefonu, je potřeba něco, co bude sloužit pro volbu, přepnutí scény, apod. Z toho důvodu jsou na levé straně dva magnety, které se navzájem přitahují přes karton. Pokud s nimi pohnete trochu svižněji směrem dolů, bude telefon reagovat, jako byste ťapli na displej a to díky změně magnetického pole, kterou zaznamená.

Pokud se třeba z Google Earth chcete vrátit do hlavní nabídky, stačí „brýle“ s telefonem sundat a otočit do svislé polohy.

V Google Play však existují desítky dalších aplikací, které umí zobrazovat v Cardboard-friendly formě. Bohužel jsem si ještě nenašel čas, abych aspoň velkou část z nich prošel, ale jsem si jist, že zajímavých jich tam bude dost.

google_cardboard

Uvažujete-li o pořízení Cardboardu, mám pro vás tip. Oficiální Cardboard je poměrně drahý a vychází na několik stovek korun. Proto existují čínské kopie, kdy ta nejlevnější stojí na DealExtreme pouhých $3,50. Tento jsem pořídil i já a naprosto to dostačuje. Jen upozorním, že potřebujete telefon s větším displejem, jinak vám jednak nebude v Cardboardu pořádně držet a vizuální zážitek by to asi také nebyl nejlepší.

google_cardboard_dx

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.