Xiaomi MiBand – zkušenosti po prvních dnech používání

Koupě chytrého náramku MiBand od známé společnosti Xiaomi u mě nakonec proběhla dříve, než jsem čekal. Původně jsem jej měl objednán z Aliexpressu, kde prodejce udával dobu doručení 15–50 dní. Po dvaceti dnech se stále nic nedělo… a v CZC se najednou z ničeho nic zjevila akce: MiBand za 590 Kč.

Původně mi měl z Číny přijít za v přepočtu 440 Kč, zatímco v českých obchodech se běžně pohyboval za 700–800 Kč. To byla dosti výhodná nabídka. Potom se objevila akce na Xiaomimobile.cz za 649 Kč, ale to jsem si pořád říkal, že objednávku z Číny rušit nebudu. Zhruba dva týdny zpátky však na Heuréce klesla minimální cena na 590 Kč, což jsem si říkal, že bude beztak nějaký noname obchod… Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že se jedná o nabídku CZC. V kombinaci s klubovými body to bylo ještě o 20 Kč méně a tedy jen o 130 Kč dráž než v Číně s tím, že mám dvouletou záruku přímo u známého českého obchodu. Neodolal jsem a objednal.

miband_ceny

Od pondělí, kdy jsem si MiBand vyzvedl na brněnské pobočce, již aktivně testuji a zkoumám, co všechno vlastně umí a zda mi k něčemu bude.

Bez komunitní verze aplikace Mi Fit ani ránu

Po dni používání jsem si říkal, že něco dělám špatně, nebo není náramek úplně kompatibilní s mým telefonem, protože reagoval pouze na volání a všechny ostatní notifikace ignoroval. Nehledě na to, že jsem v oficiální aplikaci Mi Fit nenašel žádné pokročilejší volby pro jednotlivé aplikace, vypnutí/zapnutí notifikací v průběhu spánku, apod.

Nakonec jsem se dopátral na české komunitní fórum MIUI, konkrétně do tématu, kde se řeší právě aplikace Mi Fit. Jedná se však o upravenou verzi, která jednak obsahuje češtinu i slovenštinu a navíc má o mnoho více voleb v nastavení.

miui_czsk_aplikace

Zejména se v ní nachází pokročilejší volby, co se notifikací týče. V nastavení notifikací lze aktivovat upozornění prakticky u každé aplikace, kterou v telefonu máte. Můžete si nastavit, aby náramek vibroval hned po zobrazení notifikace na telefonu, počet zavibrování a jejich délku (maximálně jde devět vibrací a 999 ms délka), barvu LEDek, počet bliknutí, délku každého bliknutí (maxima stejná jako u vibrací) a nakonec ještě, v jakém čase má být upozornění u těchto aplikací aktivní. Pokud tedy nechcete, ať vás někdo v noci ruší, tak zkrátka u všeho nastavíte čas, kdy vystáváte a čas, kdy jdete spát.

Žádnou z výše zmíněných voleb v oficiální aplikaci nacházející se na Google Play nenaleznete a je to velká škoda, že tohle musí dodělávat komunita, protože to jsou funkce, které by náramek měl mít standardně.

Buzení a smart lock v kombinaci s Lollipopem super

Co mě překvapilo opravdu hodně, je účinnost MiBandu při buzení. Díky němu mě již ráno nezabíjí řev telefonu, který jde většinou slyšet po celém bytě, ale pouze mi vibruje náramek na ruce. Myslel jsem si, že pokud se mi budík trefí do hlubokého spánku, tak mě ani ty vibrace nevzbudí. Omyl! I tak mě to probudilo. Každopádně mám stále pro jistotu nastavený budík i na telefonu, pouze o čtvrt hodiny později.

Sledování spánku taktéž funguje velmi dobře. Jakmile zalehnu a přestanu se hýbat, náramek začne zaznamenávat spánek. Časy jsou velmi přesné a tak mám pěkný přehled o tom, kolik jsem již naspal.

Screenshot_2015-02-27-21-06-22

Za co jsem hodně rád, je Smart Lock u Androidu 5.0 Lollipop. MiBand jsem pro něj přidal mezi důvěryhodné zařízení a tak pokud jej mám na ruce, nemusím zadávat pin, abych telefon odemknul. Jakmile se spojení přeruší, bez pinu člověk telefon neodemkne.

Screenshot_2015-02-27-22-05-55

Pokud by vás zajímalo, jestli se náramek neodpojuje sám od sebe, tak se mi to stává dost výjimečně, maximálně jednou za den. Když jsem zkoušel Sony SmartBand SWR10, tak se odpojoval neustále a v polovině případů jsem musel zadat pin.

Výdrž na baterii a co mi chybí

Po čtyřech dnech aktivního používání mám o 18 % kapacity baterie méně. To je trochu větší spotřeba, než jsem podle různých reakcí čekal. Může to být ale způsobeno kombinací kroků, častých notifikací (velkého počtu vibrací) a smart locku, který při každém odemknutí telefonu prověřuje, zda je propojen s MiBandem. I tak ale výdrž není vůbec špatná a doufám, že se k alespoň měsíci provozu dostanu.

Screenshot_2015-02-27-21-06-43

Je několik věcí, co mi zatím u náramku Xiaomi MiBand chybí:

  • funkce na upozornění, pokud se telefon ztratil z dosahu
  • pokročilejší oficiální aplikace
  • náramek by mohl reagovat na poklepání, jako to umí Sony SmartBand a tím tak například ovládat hudební přehrávač

DSC_5602

Možná si ještě na něco dalšího vzpomenu, tak případně doplním později, nebo si nechám až na nějaký pozdější blogový zápisek o MiBandu.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.

  • Petr

    Zdravmí, jsou ještě někde k sehnání náramky na jedničku? něco jako tu: https://mibandshop.cz – tam mají všichni 2 a výš. Dkybyste věděli tak díky za radu nemůžu nikde najít