Natáčení videa: entry-level DSLR nebo high-endový telefon?

Není to tak dávno, co jsem potřeboval natočit do recenze ZenFonu 5, kterou si můžete přečíst zde, video. Vzhledem k tomu, že vlastním základní DSLR Nikon D3100, která má možnost točit video v rozlišením 1920 × 1080 px, byla to první možnost, která mě pro tento účel napadla.

Mělo se jednat o nenáročnou scénu, kdy je foťák na stativu a zabírá mé ruce a monitor od počítače. Nebylo potřeba měnit ohnisko a ani hloubku ostrosti, takže jsem si nakonec říkal, jestli třeba nepoužít telefon a zkusit tak na YouTube uploadnout video rovnou ve 4K.

DSC_5587

Na eBay jsem před nějakou dobou pořídil držáček telefonu uchytitelný klasickým stativovým závitem, tak jsem tomu dal šanci a zkusil potřebné video natočit telefonem. Moto X není žádným velkým přeborníkem v kvalitě fotek a natáčení videa, ale řekl bych, že je to nadprůměr mezi high-endovými telefony, nebo spíš ještě nedávno byla.

Co říkáte, dá se to? Podle mě ano a osobně mě dokonce překvapilo, jak dobře to dopadlo. Trochu mě štve to přeostřování, když se jen trochu změní kompozice. To je však asi jediné větší negativum, které jsem objevil. A teď k „problému“ telefon vs. levnější DSLR/kamera.

Když jsem zkoušel točit dvě stejná videa s DSLR a poté s telefonem, druhá možnost rozhodně vyhrála. Jenže! Jednalo se o scénu viz výše. Tzn. zařízení je na stativu bez pohybu, prostě tam jen tak sedí a točí téměř statickou scénu. Na co bude telefon také téměř určitě lepší, jsou momentky třeba z dovolené.

Jakmile dojde na to, že si s tím záběrem zkrátka chcete nějak pohrát, můžete telefon zahodit. Nemůžete tak elegantně měnit hloubku ostrosti, nemůžete využít optického zoomu (v případě, že na DSLR točíte se zoomovým objektivem a ne s pevným sklem) a mnoho dalšího. Navíc zrcadlovky již od střední třídy mají kvalitu záznamu zase o dost jinde.

Sám jsem vlastníkem zrcadlovky a vím, že se jedná o nenahraditelné zařízení a ani sebelepší kompakt jen tak na DSLR nedosáhne kvůli možnostem, které mají, byť uznávám, že lepší bezzrcadla jsou dnes již na velmi vysoké úrovni. Primitivní scény a momentky s telefonem tedy naprosto bez problémů, na zbytek je ale potřeba již minimálně nějaký kompakt/kamera, nebo potom zrcadlovka.

Tudíž, zrcadlovkáři, nesežerte mě zaživa, jsem v tom s vámi, jen si myslím, že telefony dnes hrají v natáčení všeho možného mnohem větší roli než kdy dříve. Vždyť skoro neustále čteme, jak použili ten a ten telefon pro nějakou scénu v tom a tom filmu.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.