Má cesta do USA (1. díl) – plánování a nákup letenek

Zatímco v Asii jsem byl již dvakrát (Taiwan a Malajsie), po Evropě jsem již taktéž něco málo procestoval, na západní část Země jsem ještě tu příležitost neměl. Posledních pár let jsem o tom uvažoval, ale mé finanční možnosti nebyly dostatečně velké, abych si takovou cestu mohl na pár týdnů dovolit. Až teď se mi to konečně povedlo a rozhodl jsem se, že jak se bude cesta vyvíjet, budu k ní sepisovat jednotlivé krátké články. Vůbec první (tento) se týká mého plánu a nákupu letenek.

V létě je moc horko a na neustálé chození po městech to moc není (byť po kombinaci horka a vlhkosti na Taiwanu už přežiju asi vše), proto jsem zvolil září jako takový ideál, kdy už není takové horko, ale zase naopak ještě není ani nijak chladno. Do jakých měst vyrazím, to už jsem měl jasno předem. Mým snem bylo se podívat do New Yorku a jelikož mám ve Washingtonu sestřenici, bylo východní pobřeží jisté. Navíc do New Yorku bývá asi nejvíce akčních letenek a nepřeberné množství možností, jak a s kým letět.

City-Landscape-New-York-Wallpaper-Windows

Aktuální plán je takový, že samotný pobyt ve Státech mi zabere nějakých dvanáct dní, z čehož tři dny budu v New Yorku a zbytek ve Washingtonu a okolí u sestřenice. V New Yorku se pokusím proletět všechna nejznámější místa a udělat co nejvíce, pro New York typických, fotek, panoramat, apod. Nově otevřeli vyhlídku na One World Trade Center, tudíž možná vynechám návštěvu vyhlídky na Empire State Building. Ale takhle konkrétní plánování bude součástí až některého z pozdějších článků.

Letenka

Vůbec asi prvním krokem byl nákup letenky. Akcí bylo hodně, ale čekal jsem, že se třeba objeví nějaký hodně zajímavý routing. Například jsem měl možnost koupit za 12 500 Kč routing s Lufthansou z Vídně (VIE) přes Frankfurt (FRA) do New Yorku (JFK) s tím, že úsek FRA-JFK byl s modernizovaným „Jumbem“ (Boeing 747-8i) a zpáteční úsek JFK-FRA v aktuálně největším dopravním letadle, Airbusu A380. Jakožto leteckého nadšence mě to hodně lákalo, ale nakonec jsem si řekl, že ještě počkám.

Ke konci května mi teprve došlo, že už bude začínat letní sezóna a ceny letenek můžou jít dost nahoru a nemám nějak moc jistot na dobrou akci a s dobrým routingem. Začal jsem se tedy rozhlížet. První, co mě, opět díky mému nadšení pro leteckou techniku, zaujalo, bylo s LOTem (Polskie Linie Lotnicze – LOT Polish Airlines) z Prahy přes Varšavu za zhruba 11 000 Kč. Proč? Jejich jediné longhaul (na dálkové lety) letadla jsou totiž Dreamlinery, alias nejmodernější Boeingy 787. Problémem LOTu je však prý ne zrovna extra dobrý servis na palubě.

Současně s tím se však objevila i akce British Airways za nějakých $510 (12 500 Kč). Samozřejmě jsem začal zkoumat, s čím to BA lítá a zda náhodou nepoužívá A380, kterých mají aktuálně devět. Bohužel, jenom samé Boeingy 747-400 nebo „triple sedmy“ (777). Potom jsem si ale přímo na stránkách BA všiml, že je tam pár časů, kdy úsek z Londýna (LHR – London Heathrow) do New Yorku operuje American Airlines se svými Boeingy 777.

aa_triple7

S evropskými aerolinkami jsem letěl, s asijskými taktéž, ale s americkými ještě ne. Byť mají ty americké pověst jedněch z nejhorších aerolinek, zrovna AA jsou na tom prý velmi dobře a jakožto technologického nadšence mě potěšila i přítomnost zásuvek a WiFi na palubě. To byla také jedna z věcí, která mě přemluvila na tento tarif, jelikož jsem si nemohl nechat ujít možnost Skype hovoru (spíš to bude lag show, ale to není až tak podstatné), když budu zrovna někde nad Atlantikem. Když jsem se i lidí, o kterých vím, že se v aerolinkách celkem vyznají, ptal, co z daných dvou možností vzít, téměř jednoznačně hlasování dopadlo ve prospěch BA a AA.

usa_itinerar

Aktuálně jsem se fázi, kdy čekám na nějakou dobrou cenu za ubytování na dvě noci v New Yorku a až budu mít to a budu tedy vědět adresy, kde se budu zdržovat, bude mě čekat ESTA (elektronická cestování registrace), kterou mi Američané musí odsouhlasit, v čemž by snad neměl být vůbec žádný problém. Další články tedy budou následovat, jakmile bude něco nového.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.