Xiaomi Yi – jaká je levná čínská konkurence GoPro? (první dojmy)

Když jsem četl novinky o outdoorové kameře Xiaomi Yi, říkal jsem si, že Číňané udělali akorát další kopii GoPro. Na druhou stranu se jednalo o Xiaomi, které umí udělat hodně kvalitní věci za přijatelné peníze. Proto jsem se rozhodl, že po vydání budu sledovat, jaké videa z ní lezou. Již delší dobu jsem uvažoval o té nejlevnější GoPro Hero, ale stále jsem se nemohl odhodlat ke koupi.

Xiaomi Yi používá snímač Sony Exmor R BSI a tomu odpovídají i výsledky. Největší chválu si Yi vysloužila za kvalitu fotografií, které jsou na opravdu velmi dobré úrovni. Nicméně chválena je i za kvalitu videa, byť tam je to občas s vykřičníkem (k tomu se ještě dostanu).

Moc odolných kamerek, které by v téhle ceně nabízely záznam v 1080p při 60 fps, není a to ani GoPro Hero, které stojí zhruba 4 000 Kč. To je jedna z jejích největších předností. Další je samozřejmě cena. Zatímco v České republice ji lze pořídit za 2500 Kč s dvouletou zárukou (navíc se servisem v Brně), z Číny je na tom ještě znatelně lépe, jelikož se běžně dá sehnat do 1 700 Kč, což je bezkonkurenční cena. Říkáte si, že přeci ale zaplatíte daň? To je možné, ale co jsem pročetl kompletně celé téma na Miuios fóru, jen velmi malému procentu lidí to zdanili.

Xiaomi Yi v plné parádě

Fórum jsem pročetl také z toho důvodu, abych se rozhodl, zda kamerku koupím, či nikoliv. Pročetl jsem si, jaké jsou typické problémy a co tedy možná budu muset řešit. I tak mě to však za tu cenu neodradilo a kamerku jsem koupil v ČR.

001_xiaomi_yi

Dorazila mi v bílé verzi, což sedí k mému notebooku, telefonu a obecně dalším věcem, jelikož mám bílou barvu rád. Balení je velmi skromné a zde narážíme na první „nedostatek“, který Yi má. Prodává se totiž ve dvou verzích, které mají v balení pouze akumulátor, microUSB kabel a manuál, u druhé verze je ještě selfie tyčka. A co další příslušenství jako vodotěsný obal, různé držáky, popruhy pro uchycení, apod.? Není. Vše si musíte dodatečně dokoupit. To je na jednu stranu super, že neplatíte zbytečně za něco, co třeba nevyužijete, ale minimálně vodotěsný obal by mohl být s kamerkou dodáván.

002_xiaomi_yi

Zpracování je, řekl bych, na velmi dobré úrovni a když držíte Yi v ruce, tak máte pocit, že držíte něco kvalitnějšího. Konstrukce je sice z plastu, ale drží prvně. Již na první pohled je zde menší detail, který model od Xiaomi odlišuje od těch GoPro. Xiaomi má totiž hlavní zapínací/vypínací tlačítko a čočku vertikálně uprostřed, kdy GoPro má čočku výše a tlačítko níže kvůli monochromatickému displeji.

004_xiaomi_yi 003_xiaomi_yi

Zadní strana hned napovídá, co je další nevýhoda Xiaomi Yi. Tím je absence jakéhokoliv displeje, jež je nahrazen aplikací v mobilním telefonu, přes který se dějí téměř všechny změny (kromě přepnutí režimu z videa na fotky a naopak). Je to velký nedostatek? Zatím nebudu předbíhat, počkejte si na závěr tohoto článku.

005_xiaomi_yi

Pod pravou krytkou se nachází vyměnitelný akumulátor a pod levou slot na paměťovou kartu microSD a konektory microUSB (datové přenosy/nabíjení) a microHDMI (video výstup). Video výstup přes microHDMI slouží pouze pro připojení náhledového displeje, který by případně nahradil chybějící zadní displej. Přehrávat přes něj pořízená videa/fotky však nelze. Dobrá zpráva je, že Yi lze použít i jako dashcam (jednoduše do auta), jelikož ji lze napájet, zatímco je v provozu. To se hodí rovněž pro delší timelapse videa nebo jednoduše delší natáčení, což s podporou až 64GB karet není žádný problém.

006_xiaomi_yi 007_xiaomi_yi

Vrchní tlačítko slouží pouze jako spoušť, ať už pro záznam videa nebo pro zachycení fotografie. Přední tlačítko má dvě funkce, slouží pro zapnutí/vypnutí (delší zmáčknutí) nebo pro přepnutí režimu video/foto (krátké zmáčknutí). Kolem něj se nachází podsvícení kroužek, který jednak znázorňuje aktivitu kamerky, ale primárně slouží jako indikátor stavu baterie. Při polovičním až plném nabití svítí modře, od stavu 50 % po 15 % svítí tak narůžověle a od 15 % níže červeně. Poslední tlačítko nacházející se na levé straně slouží pro aktivaci/deaktivaci WiFi (a zřejmě i Bluetooth, ale vzhledem k tomu, že BT ovladač teprve půjde na trh, tak to není jisté).

Když je kamerka připravena natáčet video, svítí sada malých LEDek červeně. Když natáčí, tak červeně blikají. Úplně všechny LEDky však lze vypnout v mobilní aplikaci, což se minimálně u předního kroužku může hodit, když budete natáčet např. přes okno.

011_xiaomi_yi

Ke kamerce jsem pořídil i 32GB microSDHC paměťovou kartu Samsung Evo, která se rychlostně řadí do Class 10, avšak Samsung slibuje až 48 MB/s čtení/zápis.

012_xiaomi_yi

Testy fotek a videa, úprava kamerky

Xiaomi Yi mívá určitou „vadu“, která se však netýká každého kusu. Mého kusu se však týkala. Nejprve se však mrkněte, jak kamerka fotila a natáčela po tom, co jsem ji vybalil.

Nezdá se vám to zrovna nějak super? Mně se taky nezdálo. Avšak vzhledem k tomu, že jsem o Yi měl načteno již hodně, jsem tušil, kde bude problém. Některé kusy totiž mají čočku pootočenou tak, že ostří na blízko. To jsem si ověřil a opravdu, blízké předměty byly pěkně ostré, ale cokoliv dál už nepříjemně rozmazané. Co s tím? Je potřeba kamerku rozebrat a pootočit objektivem, aby ostřil do větší vzdálenosti. Návod zde (podstatná část začíná v čase 4:10):

Bohužel se tímhle zákrokem velmi pravděpodobně přichází o záruku, což vám může být jedno, pokud jste kupovali v Číně. V mém případě je to však horší, protože jsem kupoval v ČR. Mé doporučení? Já bych už osobně kupoval asi jen v Číně. Samozřejmě můžete narazit na úplně bezproblémový kus, ale nikdo vám to nezaručí.

Po přeostření už fotografie a video vypadají mnohem pěkněji a začínají plnit to, co Yi slibuje.

Po úpravě jsem s kvalitou fotek i videa naprosto spokojen. Za tu cenu, co vás kamerka bude stát, jsou výsledky vynikající.

Věci kolem

Blížím se již k závěru. O Xiaomi Yi je toho mnoho co říct, ale nebudu vás vším trápit v jednom článku. V souvislostí s touhle kamerkou napíšu ještě minimálně pár článků, jelikož ještě čekám, až mi z Číny dorazí všechno možné příslušenství a také budu mít další pořízené záběry a fotografie, u kterých se budete moct podívat na jejich kvalitu.

Xiaomi Yi je velmi povedená outdoorová kamera a za danou cenou nabídne bezkonkurenční kvalitu obrazu a věrnost barev. Velkým plusem je rovněž obrovská mezinárodní komunita, která již aktivně tvoří upravené firmwary, aplikace a můžete si tak dopřát třeba Full HD video při 60 fps a datovém toku 35 Mbps (výchozí je, tuším, 22 Mbps). Někteří odvážlivci testují i ještě vyšší rozlišení, než kamerka oficiálně podporuje. Ale nic není dokonalé a má taky několik vad. Některé kusy mají objektiv zaostření na blízko, některé kusy mají špatný záznam zvuku (byť to asi u outdoorové kamery není zase tak podstatné), příslušenství si musíte dokoupit zvlášť a nemá displej, takže všechno nastavení se musí provádět přes aplikaci v telefonu.

013_xiaomi_yi

Pokud kamerku koupíte v Číně, tak i s bohatým příslušenstvím vás vyjde na zhruba 2 500 Kč (nepočítám paměťovou kartu). To je velmi dobrá cena a při porovnání s takovým Lamaxem X6 vychází kvalitou mnohem lépe. I kdybyste kupovali v ČR a k tomu příslušenství, stále zaplatíte nějakých 3 300 Kč. Je to sice víc, než právě za zmíněný Lamax, ale kvalita videa a fotek za to určitě stojí.

V nějakém z dalších článků týkajících se Xiaomi Yi trochu rozeberu příslušenství, snad nějaké další fotografie a videa a ukážu i mobilní aplikaci. Je toho o ní hodně co říct a nechci vše cpát do jednoho článku. Pokud však budete mít jakýkoliv dotaz, šup s ním do komentářů. Pokud budu vědět, odpovím. Kdybych si vzpomněl na něco, co jsem chtěl ještě v tomto úvodním článku zmínit, doplním dodatečně, případně nechám na některý z dalších.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.

 • bubanek

  Hádám, že appka je pouze pro Adroid..?

  • Adam Kahánek

   Android a iOS. Pro WP zatím není, ale podle mě už to nebude trvat zase tak dlouho, než to někdo předělá i pro něj.

   • bubanek

    Škoda, až dodělají tenhle neduh a kamerka bude umět ostřit do dálky, tak bych ji bral do auta a v zimě na lyže

 • Pavel

  Dnes jsem kameru taky konečně otestoval a bohužel mám asi taky špatný kus. Fotografie na blízko jsou krásně ostré na větší vzdálenost jsou už rozmazané. Teď se rozhoduji jestli kameru rozebrat a přeostřit a nebo jí reklamovat. :(

  • Adam Kahánek

   Já se obávám, že tohle byl spíše záměr než jen výrobní vada. Sice to moc nechápu, proč by nastavovali ostření na tak blízko, ale co tak slýchávám, mají to skoro všichni, co to nějak řeší a potom jsou ti, kterým to třeba nepřijde divné/neřeší to. Na druhou stranu je fakt, že na Miuios fóru se spekulovalo, že jsou jakoby dvě verze, jedna s dobrým ostřením a špatným mikrofonem a druhá se špatným ostřením a dobrým mikrofonem.

   • Pavel

    Ani já nepochopím co vedlo výrobce k tomu aby vyráběl dva druhy a každý s jinou vadou. Bohužel na to doplácíme my co si kameru pořídíme jelikož jsme nucení kusy buď reklamovat a nebo si kameru upravit podle návodů na internetu a přijít tak o záruku která se může kdykoliv hodit. :( Mě to divné opravdu přijde a rád bych měl i fotografie/videa na větší vzdálenost ostré a pravděpodobně mě stejně nic jiného nezbude než si to udělat sám….