Jak jsem musel využít Dell NBD záruky

Znáte to, člověk si koupí něco nového, pořádného, má z toho velkou radost, čím déle to používá, tím více si svou koupi chválí a potom najednou bum, pokazilo se to… Nastává zklamání a smutek, že bez dané věci budete následující měsíc kvůli reklamaci. Jenže potom jsou výrobky, na něž výrobce poskytuje tzv. NBD (Next Business Day) záruku. Co to znamená? Že následující pracovní den po oznámení závady k vám přijede technik, nebo vám vadný výrobek vymění.

Bohužel jsem byl právě jedním z těch lidí, kteří byli natěšení ze svého nového úžasného monitoru a potom jednoho dne, z ničeho nic bum a v obraze se objevily dva vadné řádky pixelů.

20150710_003035_HDR

Štěstí bylo to, že jsem si koupil Dell s NBD zárukou. Co tedy následovalo? Následující den, což byl, bohužel, pátek, jsem o půl páté odpoledne zavolal na podporu českého Dellu (měli by si pořídit pořádné telefony, protože operátorce jsem rozuměl každé třetí slovo) a hovor probíhal asi takhle (dle mé dedukce chybějících slov):

 • Já: „Dobrý den…“ bla bla „…odešly mi dva řádky pixelů u monitoru.“
 • Operátorka: „Dobrý den. Mohu Vás poprosit o service tag monitoru?“
 • Já: „Service tag je ABCD12345.“
 • Operátorka: „Jedná se tedy o Dell UltraSharp U2515H a říkáte, že Vám nefunguje několik řádků pixelů?“
 • Já: „Správně.“
 • Operátorka: „Nadiktujte mi, prosím, Vaši adresu a telefonní číslo pro doručení nového monitoru.“
 • Já lehce v šoku: „Adresa je ….“
 • Operátorka: „Dobře. V pondělí Vám kurýr doručí nový monitor. Vadný kus zabalte a kurýr jej následující pracovní den vyzvedne.“
 • Já: „To je tedy vše?“
 • Operátorka: „Ano, to je vše, o nic dalšího se nemusíte starat.“
 • Já: „Tak Vám děkuji moc za pomoc.“
 • Operátorka: „Nemáte zač. Nashledanou.“
 • Já: „Nashledanou.“

Pro vysvětlení, service tag je unikátní servisní číslo Dell produktů, které se používá právě pro případ reklamací.

Takže asi takhle. A opravdu, v pondělí jsem měl úplně nový bezvadný kus U2515H. Trochu jsem se bál toho, že dostanu nějaký repasovaný kus a bál jsem se také o kvalitu nového panelu, protože jsem s tím svým byl naprosto spokojen. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem nový kus proměřil sondou a zjistil, že je zkalibrovaný naprosto suprově a maximální odchylka dE u barev je 1, u škály šedé dokonce jen 0,78 a kontrast ještě o něco málo lepší než u prvního kusu.

dell_u2515h_new_display

Díky tomu, že se mi sešly dva kusy zároveň, jsem si mohl vyzkoušet, jaké to je, mít dva takové displeje vedle sebe. V kombinaci s takovým MacBookem Pro by to byla velmi pohodová kombinace :-)

Po obdržení nového kusu jsem si na krabici všiml štítku, který popisuje, že se jedná o výměnu vadného výrobku a že jej mám zabalit do balení, ve kterém mi přišel nový. Dell se tak pojišťuje, že jim lidé nevrátí vadný monitor zabalený naprosto lajdácky, kdy se při přepravě ještě roztříská. Následující pracovní den, tedy v úterý, si kurýr UPS vyzvedl vadný kus a od té doby jsem s Dellem již nic dalšího neřešil. Nikdo se neozval, jestli třeba moje reklamace byla oprávněná (což v mém případě bezpochyby byla), apod. Každopádně mohu říct, že mě přístup Dellu velmi mile potěšil a byl jsem překvapen, jak skvěle tahle záruka funguje.

Mé doporučení? Kupujte výrobky s NBD zárukou. Až přijde na okamžik, kdy by vám něco odešlo, NBD záruku budete uctívat, protože za pár dní máte po problému, nebo naopak se budete proklínat, protože jste si koupili něco bez ní. Nedokážu si představit, jak frustrujících by bylo těch třicet dní bez monitoru (pro mě ještě přijatelných, jelikož mám další dva).

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.