Šetřete mobilní data pomocí funkce v Google Chrome

Jelikož jsem si ze svého okolí všiml, že o této funkci plno lidí neví, rozhodl jsem se sepsat krátký článek. Mnoho z vás, kteří používáte telefon s operačním systémem Google Android, jistě používá i prohlížeč Google Chrome. Ten v sobě integruje funkci pro šetření spotřeby mobilních dat, která je však ve výchozím nastavení deaktivovaná.

Jak tato funkce funguje? Je to podobné, jako měla Opera už dříve Turbo. Obrázky jsou na serveru Googlu zkomprimovány a následně se vám načítají právě z něj. Obrázky tvoří po videích největší část staženého objemu dat při běžném prohlížení, tudíž tato funkce dokáže ušetřit opravdou velkou porci, kterou by vám to jinak užralo z drahocenného FUPu. Příklad třeba přímo ode mě:

Screenshot_2015-11-18-17-23-34

  • kdybych nevyužíval šetření dat, prosurfoval bych 270 MB z datového limitu
  • díky kompresi přes šetřič dat prohlížeče Chrome to bylo jen 166 MB a rozdíl je tedy celých 39 %

A jak vlastně na to? Otevřete prohlížeč Google Chrome, vpravo nahoře klepněte na nabídku (tři tečky), sjeďte dolů a klikněte na Nastavení. Opět sjeďte dolů a klepněte na Spořič dat. Následně už stačí jen funkci zapnout a užívat si více prohlížení v rámci vašeho datového limitu.

Nevýhodou je, že funkce nerozeznává, zda jste na mobilním připojení nebo na WiFi, tudíž to bude šetřit data i v případě, že jste připojeni třeba na 200 Mb/s WiFi.

Pokud byste chtěli něco podobného i na cesty do notebooku, existuje do Chrome rozšíření, které funguje naprosto stejně. Zatím je však jen v beta verzi, tak nemusí vše fungovat ideálně.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.