Asus Zenfone 2 Laser a Lenovo Vibe P1m – střední třída okolo 5 500 Kč

Ještě před tím, než vydám samostatné recenze telefonů Asus Zenfone 2 Laser a Lenovo Vibe P1m, udělám takové menší shrnutí toho, jaký pocit jsem z nich obou měl a porovnám je mezi sebou. Jedná se o modely střední třídy, konkrétně okolo 5 500 Kč, což bývá optimální cenová hladina pro mnoho lidí. Není to nijak málo, ale není to ani nijak moc a jedná se o rozumnou cenovku. Dostanete však za ni rozumný telefon?

Konstrukce a kvalita zpracování

Oba telefony mi přišly kvalitou zpracování na velmi dobré úrovni. Lenovo hodně těží z toho, že má velký 4000mAh akumulátor, tudíž potřebuje i tlutší tělo. Vše velmi dobře lícuje, nic nevrže (konstrukce je celoplastová).

Asus je na tom rovněž velmi dobře. Je sice lehčí jej ohnout, ale pokud na telefon nebudete sedat (což bych nedoporučil u žádného a to ani u mé Moto X, kterou Unbox Therapy shledal jako velmi pevnou), tak nehrozí žádný problém. Po vzhledové stránce rozhodně vyhrává Asus, který se drží svého tradičního designu „Zen“, zatímco Lenovo vypadá jako každý jiný čínský telefon. Nic proti vzhledu Lenova, je to na každém z vás, co se líbí více, jen se mi u Asusu líbí, že jde svou vlastní cestou, z velké části netradiční, a lidem se moc líbí (alespoň, co jsem zaznamenal z mého okolí).

asus_zenfone

Díky menší tloušťce a hlavní ergonomickému prohnutí se Zenfone 2 Laser drží v ruce mnohem lépe. Každopádně žádný konstrukční problém nebyl ani u jednoho z telefonů.

Displej

Oba mají pětipalcový displej s rozlišením 720 × 1280 px, u obou je použita matrice IPS, která běžně znamená minimálně obstojné barvy a velmi dobré pozorovací úhly. Ale jak jsou na tom kvalitativně?

Po změření sondou jsem nebyl nebyl zklamán, ale nebyl jsem ani vyloženě nadšen. Neberte mne špatně, pro většinu lidí to bude velmi dobré, ale když jsem viděl, co dokáže displej u telefonu za 3 500 Kč, beru tohle už jako průměr. Průměrné barvy, průměrné odstíny šedé. Asus má velmi dobrý kontrast (okolo 1500:1), ale zase má slabší maximální jas (315 cd/m2), což je trochu škoda, jelikož takhle nízký jas měl už Zenfone 5.

Jinak jsou na tom velmi podobně. Zkrátka průměrně dobré IPS displeje. Na danou cenu naprosto v pořádku (byť bych samozřejmě uvítal perfektně kalibrované panely, ať už podle sRGB nebo AdobeRGB).

Hardware a výkon

Víte, co říkám už nějakou dobu? Pokud si kupujete telefon s Androidem, dnes už neuvažujte o ničem, co má 1 GB RAM, či dokonce méně. Samozřejmě, taková Moto G stále ještě poslouží jakž takž dobře, ale nedostatek RAM je u ní poměrně dost znát. A pokud už to risknete, nestěžujte si, varoval jsem vás! Pokud telefon neslouží pouze pro volání, SMS, občasnou kontrolu mailů a fotky, tak to omezení poznáte.

Zatímco Asus vsadil v případě čipsetu na ověřený Qualcomm Snapdragon 410 se čtyřjádrovým procesorem, Lenovo zvolilo čtyřjádrový Mediatek MT6735P. Asus i Lenovo mají 2 GB RAM.

Screenshot_2015-12-12-19-49-06

Po stránce výkonu je na tom Asus znatelně lépe. Procesorová část je výkonnější jen o kousek, ale grafická část o velmi znatelný kus. Poznat to lze u graficky náročných her. Pokud však telefony nekupujete na hraní her, měly by vám výkonově dostačovat oba.

Výdrž na nabití

Kategorie, ve které exceluje Lenovo a to hlavně díky svému masivnímu 4000mAh akumulátoru. Již hodnota samotná napovídá tomu, že telefon jen tak něco nevyšťaví. A musím uznat, že na mne Lenovo velmi zapůsobilo. Když jsem telefon vytáhnul o půl osmé ráno z nabíječky, sloužil vším, co běžně využívám, až do půlnoci následujícího dne, kdy mi stále zbývalo 26 % kapacity a měl jsem na kontě nějakých 6 hod 10 min SOT (screen-on-time – čas, po který byl displej aktivní). Bez problému lze tedy dosáhnout osmi hodin SOT s využíváním mobilních dat, WiFi, zaměřováním polohy pomocí GPS, tedy ničím úsporným.

Screenshot_2015-12-09-23-43-12

Asus je na tom s kapacitou akumulátoru mnohem hůře. Přesněji řečeno téměř na polovině, jelikož česká verze Zenfonu 2 Laser má pouhých 2070 mAh. Je to tak i reálně? Popravdě jsem od výdrže Zenfonu čekal hodně málo a nakonec jsem byl velmi mile překvapen. Samozřejmě nedosáhl výdrže Lenova, ale i tak jsem byl schopen fungovat celý den velmi aktivně, dosáhnout nějakých čtyř hodin SOT, přičemž ještě zbývalo 22 % kapacity. Při mém použití to tedy vycházelo na nějakých 20 % kapacity na hodinu používání, což není vůbec špatné. Pochválit musím ale hlavně výdrž ve stand-by režimu, kdy procento nabití téměř vůbec neklesalo. Nevím, zda je to zásluhou hardwaru, nebo optimalizace Asusu, každopádně velmi dobrý výkon. I s tak nízkou kapacitou akumulátoru dokáže Zenfone 2 Laser člověka podržet i ve velmi aktivním dni. V případě menší náročnosti si myslím, že je schopen dosáhnout i dne a půl až dvou.

Nadstavby a plynulost prostředí

Nakonec je zde otázka plynulosti prostředí. Zatímco u Lenova jde u mnoha prvků vidět, že využívá z velké části čistého Androidu, u Asusu je ZenUI kompletně jiné a s čistým Androidem toho příliš společného nemá.

Využitelnost všech možných zabudovaných aplikací hodnotit nebudu, to je na vás samotných. Rozhodně bych však rád zhodnotil plynulost. Zde jednoznačně, na plné čáře, vede Asus. Již u Zenfonu 5 jsem prostředí Asusu velmi chválil, jelikož člověk v jeho ceně nenašel plynulejší telefon. Dovolím si říct, že to samé platí i u Zenfonu 2 Laser, byť za lehce vyšší cenu by jej porazila Motorola Moto G 3. gen. (verze s 2 GB RAM a 16GB úložištěm).

Screenshot_2015-12-11-22-51-41

U Lenova rozhodně nesouhlasím s tím, co napsal recenzent na jednom nejmenovaném magazínu, že je telefon po softwarové stránce výborně odladěný. Naopak musím říct, že jsem se poměrně často setkal s drobnými záseky a lagy. Nic hrozného, ale rozhodně bych to nenazval výborným odladěním. Zkoušel jsem i několikrát telefon obnovit, ale nepomohlo. Třeba se to s některou z aktualizací zlepší.

Paradoxně Lenovo běží na novějším Androidu (5.1), zatímco Asus využívá stále ještě lehce staršího 5.0.2.

Asus nebo Lenovo?

Musím říct, že finální verdikt, respektive rozetnutí souboje Asusu Zenfone 2 Laser a Lenova Vibe P1m je poměrně těžké. Každý telefon totiž v něčem vyniká. Zatímco u Asusu to je perfektně odladěný systém, vyšší výkon (hlavně ten grafický) a solidní výdrž, u Lenova to je stále dobře odladěný systém, pro běžnou práci dostatečný výkon, ale hlavně perfektní výdrž na nabití. 4000mAh akumulátor jde zkrátka poznat a nezklame vás ani za dva aktivní dny.

Pokud tedy hledáte hlavně podle výdrže a překousnete drobné záseky a lagy, mohu doporučit Lenovo. Pokud se spokojíte s „jen“ velmi dobrou výdrží a hledáte spíše něco, co běží jak z praku, vypadá neobyčejně a dobře se drží v ruce, mohu doporučit Asus. Cenově jsou oba modely na stejné hladině, oba podporují všechny české frekvence LTE, oba jsou dual-SIM, oba mají slot na paměťovou kartu, ale každý zaujme někoho jiného.

Možná by tento souboj pomohlo vyřešit porovnání kvality fotografií z obou telefonů. K tomu jsem se však, bohužel, zatím ještě nedostal. Pouze z prvních testovacích snímků, na které jsem se díval i na PC, mohu říct, že v nich Asus jednoznačně vedl, ale nebylo zahrnuto více situací. Ostření je však mnohem lepší u Asusu (laserové, jako u LG G4) a funguje velmi dobře, nejedná se o pouhý marketingový tahák.

Pokud byste měli dotaz k jakémukoliv z těchto telefonů, či klidně k nějakým jiným, ptejte se a pokusím se vám odpovědět.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.