Jak vybírá letenky nadšenec – pohled do bláznivé letecké duše

Když jsem v první polovině tohoto roku kupoval letenky do New Yorku a s různými lidmi jsem probíral to, jakým způsobem letenky vybírám, setkal jsem se mnohdy s nepochopením. Nemám to nikomu za zlé, naprosto chápu, že to běžným lidem často přijde i padlé na hlavu :) Proto jsem se rozhodl k tomu něco málo sepsat.

Je to podobné, jako když si někdo kupuje počítač. Běžný člověk prostě řekne, co od něj očekává a chce to ideálně co nejlevněji. Nadšenec a znalec si naopak postaví počítač tak, aby byl kvalitní a splňoval „stovky“ (obrazně řečeno), byť i těch nejmenších, detailů.

Priority? Úplně jiné než u běžných lidí…

Aero Geekové, jinak řečeno blázni do letadel a letecké techniky, mají při výběru letenek naprosto odlišné priority, než většina lidí. A jak vlastně vybírají letenky běžní lidé? Jaké jsou jejich priority? Já jím nejsem, ale jsem si jist, že nebudu moc vzdálen od reality:

 • Cena… asi to nejdůležitější. V dnešním světě však naprosto normální věc, že se lidi dívají nejvíce po ceně.
 • Místo odletu… ideálně na nejbližším mezinárodním letišti
 • Přestupy… ideálně přímý let. Pokud už nějaký přestup, tak s nějakým optimálním časem, aby nebyl moc krátký a zároveň, aby člověk nemusel čekat zbytečně dlouho.
 • Doba letu… co nejkratší
 • Společnost… většinu času je to asi jedno, ale pokud se zrovna stane nějaká letecká katastrofa (např. Malaysia Airlines, odpálení ruského Airbusu nad Egyptem, apod.), tak se lidi postiženým společnostem vyhýbají, jelikož mají strach.

Zapomněl jsem na něco? Je to možné, tak mi to kdyžtak dejte vědět, nejsem neomylný :) Záměrně jsem jednotlivým bodům nedával priority, protože pro někoho může mít větší prioritu místo odletu před cenou, pro někoho jiného třeba zase počet přestupů před místem odletu, apod.

Tohle bych viděl jako priority běžných lidí, které chápu a respektuji, jsme v tomhle přeci úplně jiní. Ale jak hodně to vlastně je? Podívejme se na body, které asi ne všichni budou chápat :)

 • Cena… společný bod, kterého se nikdo jen tak nezbaví. U leteckých nadšenců má však mnohem menší váhu než u běžných lidí. Nevím, jestli mluvím i z duše ostatních, ale já osobně jsem si jednoduše stanovil rozumný cenový limit s trochu vyšší hladinou, ve kterém jsem se chtěl udržet.
 • „Letěl jsem již s touto společností?“… bod, který u mnoha nadšenců může rozhodnout, jelikož se najdou i „sběratelé“ zkušeností s aerolinkami. U mne to například rozhodlo o tom, proč jsem zvolil American Airlines místo British Airways. Předtím jsem letěl s asijskými i evropskými aerolinkami, tudíž mi sházely mj. americké.
 • „Jakým letadlem je linka provozována?“… řekl bych, že opravdu velmi zásadní bod. „Jůů, neletěl jsem ještě Velrybou, to si přece nesmím nechat ujít ani za vyšší cenu“ (pozn. – Velryba je Airbus A380, největší dopravní letadlo na světě určené pro osobní přepravu)… Chuť okusit všechny známé, legendární, speciální, atd., letadla je často velká. Málokdo by u stejného letu upřednostnil třeba Airbus A330 proti A380 (samozřejmě v případě stejné aerolinky, stejných parametrů sedaček, vybavení,…).
 • „Na jakém letišti se přestupuje a kolik tam mám času?“… člověk, který zároveň i aktivně fotí, rád zvolí rušné letiště s velkým množstvím letadel. A jestli má dané letiště zároveň vyhlídku s perfektním výhledem, potom je to ráj na Zemi.
 • Místo odletu… nepříliš důležité. Pokud se letí něčím zajímavým, přes zajímavé letiště, apod., je nadšenec ochoten třeba místo do Prahy jet do Berlína. Nebo si koupit letenku z Itálie s tím, že se tam už nějak dopraví.
 • Doba letu… hrozně individuální. Mně osobně nevadí ani desítihodinový let, je-li něčím zajímavý, má-li letadlo pohodlné sedačky s dostatečným prostorem na nohy (hodně závisí na aerolince), apod.
 • A potom další:
  • „Jaké je IFE u toho letadla?“
  • „Kolik prostoru nabízí sedačky a jejich uspořádání?“
  • „Jaký servis aerolinka nabízí?“
  • „Je aerolinka asijská, evropská, americká,…?“… asijské jsou totiž proslulé v průměru vyšší kvalitou, než je ve zbytku světa
  • … a milion dalších otázek a věcí, které rozhodují… u každého jinak. Může se to zdát jako přehnané, ale těch bodů by bylo opravdu mnoho.

Pro každého nadšence budou priority odlišné, protože sto lidí, sto chutí. Ale všichni mají společné to, že se odlišují od běžných lidí. Místo levné letenky zvolí třeba o pár tisíc dražší jen kvůli toho, aby se proletěli letadlem, o kterém vždy snili. Až se tedy s někým takovým setkáte, nelekejte se, nepatří do blázince, jen je jeho nadšením létání :)

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.

 • Bubanek

  A kde zjistujes kolik je mista na nohy? Pro me bod #1