Recenze: jaké je letět s American Airlines přes Atlantik

Sice jsem ještě stále nedopsal dvě části mého trip reportu z mé první cesty do USA, ale chtěl bych se s vámi tímto krátkým článkem podělit o mé zkušenosti s American Airlines (dále AA) na transatlantické lince.

Letenky jsem kupoval přes British Airways (dále BA), které jsou v alinaci OneWorld, kam patří právě i AA a mají s BA sdílené lety (jsou prodávány právě jako lety BA, avšak jsou operovány jinou aerolinkou). AA jsem zvolil záměrně, jelikož jsem chtěl vyzkoušet kvalitu vlajkových amerických aerolinek v porovnání s těmi asijskými a evropskými.

Oba lety (z Londýna do New Yorku a z New Yorku do Londýna) byly obslouženy poměrně novými Boeingy 777-300ER, které si AA přebíraly před pár lety. Musím uznat, že jejich livery (nástřik na letadle) je jedním z nejpěknějších vůbec a ač mnoho jejich příznivců kritizovalo ustoupení od tradičního chromového vzhledu, nakonec jich mnoho uznalo, že nový šedý s americkou vlajkou na ocase má něco do sebe.

007

Ale od vzhledu letadla k samotnému servisu a interiéru. Už po prvním vkročení šlo poznat, že je letadlo poměrně nové a nijak moc opotřebované (což se o starých 777-200, které ještě neprošly modernizací, moc říct nedá). Mnoho z vás, čtenářů, je velmi pravděpodobně ze skupiny technicky znalých lidí, tudíž vás určitě budou zajímat i vymoženosti, kterými je letadlo vybaveno, aby po cestě zabavilo cestující.

Technické vybavení

IFE (In-Flight Entertainment) je, jako u téměř již každého dálkového letu, na každém sedadle před vámi. V podstatě by se dalo říct, že se v tomhle případě jedná o zabudovaný Androidí tablet (běží na nějaké čtverkovém Androidu), na kterém však můžete spouštět pouze to, co je součástí multimediálního systému. Rychlost není nijak závratná, ale dá se to přežít. Ostatně, člověk má v letadle většinou času až moc. V sedačce je zároveň zabudovaná i univerzální zásuvka (lze do ní zapojit americké i evropské adaptéry), USB port, který můžete využít pro nabíjení nebo pro přehrávání obsahu ze svého zařízení a klasický 3,5mm jack pro sluchátka.

009

Nabídka filmů, seriálů, hudby a mnoha dalšího je opravdu velmi bohatá a nechyběly ani novinky světové filmografie. Pokud by vám to však nestačilo ke spokojenosti, je možnost se připojit k WiFi. Čtete správně, novější letadla u lepších aerolinek již často mají WiFi, ke které se můžete připojit a surfovat na internetu. Stojí to však nějaké peníze: $12 na dvě hodiny, $17 na čtyři hodiny a $19 na čtyřiadvacet hodin. Asi vás hned zajímá i to, jaká je vůbec rychlost takového připojení… pro mne byla překvapivě dobrá a ani některé české hotely (zdravím pár nejmenovaných do Prahy) nemají tak rychlé a stabilní připojení přes free WiFi. Odezva je, samozřejmě, naprosto tragická, ale jinak bylo připojení více než použitelné a dokonce nebyl problém přímo sdílet fotky z telefonu. Více na výsledku níže.

Sedadla a místo na nohy

Moderní interiér znamená i moderní sedadla. Mnoho lidí nemá ty moderní tenkostěnné rádo, jelikož mají méně „molitanu“ a sedí se jim na nich hůře. Neříkám, že nemají pravdu, jelikož každý člověk je v tomhle jedinečný a každému se sedí dobře někde jinde. Každopádně s mou postavou jsem neměl žádný problém a v nových sedačkách se mi sedí dobře.

011

Malinko horší to bylo s místem na mé dlouhé nohy. American Airlines mají prostor na nohy o délce 31″. Jediné další dálkové lety, které jsem absolvoval, byly s EVA Air, kde je 33″. Sice jsem se vlezl, ale bylo to již tak tak a určitě bych ty dva palce navíc uvítal.

Letušky a servis

Kdo je z letů s asijskými aerolinkami zvyklý na velmi sympatické a krásné letušky, bude po nástupu do letadla American Airlines lehce zklamán. Samozřejmě i u nich se najdou mladé pěkné letušky, ale bohužel už ne v takovém poměru. Mohu však říct, že všechny byly milé a lidi obsluhovaly s úsměvem na tváři a to je asi to nejdůležitější.

Servis byl, no… takový průměrný. Jídla nebyly špatné, ale třeba v porovnání s tím, co používá EVA Air, je to rozdíl. Porce jsou více než dostatečné, jelikož k velkým jídlům bývá hromada dalších chodů (salát s dresingem, sušenky se sýrem, sladký dezert, houska s máslem). Jako „svačinku“ jsme dostali výbornou čokoládovou zmrzlinu a před přistáním ještě čokoládové brownies a jakousi kapsu s mexickou směsí.

015

Na výběr je ze všech možných nápojů, zdarma je i víno a pivo, džusy (pomerančový a jablkový mi přišly celkem kvalitní) a letušky ochotně podávaly všechny druhy pití i mimo servírovací časy. Celkově shrnuto si určitě nemohu stěžovat. Hlavní jídlo sice bylo průměrné, ale zbytek byl dobrý až vynikající a hlavně nikde žádné příplatky za každou „drobnost“, jako to můžete zažít u jiných aerolinek (a tím nemyslím low-costy).

Závěr

Vím, že se o amerických aerolinkách proslýchá špatná úroveň kvality hlavně u vnitrostátních linek, ale obával jsem se toho trochu i u transatlantického letu. A jsem rád, že mé obavy byly liché.

Moderně vybavené a relativně nové letadlo, příjemná posádka, velmi dobrý servis, velmi bohaté možnosti zábavy, kdy lze v IFE sledovat nejnovější filmy, seriály, poslouchat hudbu, případně hrát nějaké hry, chatovat s jinými lidmi v letadle a mnoho dalšího, airshow samozřejmě nevyjímaje. Pár bodů dolů za průměrné hlavní jídlo a za ne nijak velký prostor na nohy. Ale jinak mohu American Airlines na letech přes Atlantik rozhodně doporučit, neuděláte chybu.

Pokud s nimi máte také nějaké zkušenosti, určitě se ozvěte v komentářích, budu rád, když se dozvím i názory od dalších lidí a zda se vůbec shodují s mými zkušenostmi.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.