Recenze stativu Triopo GT-3128: v karbonu za tři a půl tisíce

Dlouhá léta mi sloužil stativ Velbon CX-888. Byl jsem s ním relativně spokojen, jelikož na Nikon D40 a D3100, které jsem vlastnil, se setovým objektivem to dostačovalo. S přibývajícím věkem a s častějším používáním jsem si jen říkal, jak dlouho asi vydrží ta celoplastová hlava. Držela, držela, až jí praskla část pro utažení jedné z os. Navíc s novou výbavou v podobě Nikonu D5500 a Sigmy 17-70mm f/2,8-4,0 DC OS HSM Contemporary už nebyl za lehkého větru tak stabilní, jak jsem doufal. Nastala tedy doba na změnu.

IMG_20151213_122341922

Počítal jsem s investicí okolo 3000 Kč, kde už se dají koupit slušné stativy. Samozřejmě jsem se prvně díval po značkách jako Manfrotto, Vanguard nebo Velbon. Nabídka Velbonu mi příliš sympatická nebyla. Manfrotto a Vanguard sice mělo pár kandidátů, ale nakonec ani jeden nesplňoval mé podmínky. Potom jsem zabrouzdal na Megapixel a všiml si jakéhosi výrobce Triopo. Mrknul jsem, co nabízí a co nevidím, za 3490 Kč karbonový stativ, který, až na jednu, splňoval jinak všechny mé požadavky.

Nějakou dobu jsem si četl všechny možné recenze na stativy Triopo a vesměs byly hodně kladné s tím, že se jedná o stativy s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Ale i tak… karbonový stativ za „tři a půl“? Recenze hovořily jasně, za tu cenu se jedná o povedený a pevný stativ, který uspokojí i náročnější uživatele. Risknul jsem to teda a stativ koupil u Megapixelu, kde je i v setu s hlavou NB-1S, rovněž od Triopo.

001

Ke stativu je dodáván vak s polstrováním kolem dokola, aby byl stativ alespoň trochu chráněn před nárazy. Má i popruh s nastavitelnou délkou a není problém jej nosit klasicky přes rameno.

torba_002

Samotný stativ je velmi lehký. Díky tomu, že je z karbonu, váží pouhých 1,5 kg a je tak ideální na časté nošení, jelikož každé půlkilo navíc (běžná váha lepších hliníkových stativů s nasazenou kulovou hlavou a vyšší nosností bývá okolo 2 kg) je znát.

005

V dřívější verzi měl GT-3128 jednu nohu s možností odmontování a vytvoření monopodu. Z neznámého důvodu od toho však výrobce upustil, což je trochu škoda. Sice bych monopod asi nějak často nevyužil, ale občas by se hodil. Zvlášť třeba na vyhlídky na mrakodrapech v New Yorku, kde je zakázáno brát klasické tripody.

Výška ve složeném stavu je 47 cm, což je méně, než u mého starého Velbonu, za což jsem rád, protože občas už byl trochu problém jej narvat do batohu. Maximální výška, do které jsem schopen dostat destičku pro foťák, je 168 cm, což je více než dost a při této výšce se již i se svými 186 cm musím lehce stavět na špičky, abych dosáhl na hledáček foťáku.


gt-3128x8c_nb-1s_001gt-3128x8c_nb-1s_003

Stativ je možné přeskládat do všech možných pozic. Mezi to patří i možnost otočit středovou tyč směrem dolů, případně akorát jednoduše převrátit nohy na opačnou stranu, pokud chcete fotit makro fotografie. Minimální výška bez hlavy, do které lze stativ standardně snížit, by podle výrobce měla být 32 cm. Abych nezapomněl, tak nohy jsou čtyřsekční. I díky tomu je dosaženo přijatelné transportní výšky. Všechny možné ukázky, jak lze stativ použít, naleznete na stránkách výrobce (nachází se tam ještě i možnost vytvoření monopodu, která již není aktuální).

Možná by bylo dobré říct, že Triopo nejspíš nebude ani tak výrobcem, jako spíš tím, kdo stativ koupí od nějakého Číňana a v Evropě jej obranduje. I tak však zůstává zachován velmi dobrý poměr cena/výkon.

Kvalita zpracování je, podle mě, výborná a nezaznamenal jsem u stativu žádné problémy s nepřesností, chyby výroby, apod. Nemám, bohužel, porovnání s nějakým lepšími stativy, třeba Manfrotto, Gitzo, Benro, Vanguard,…, tak se raději do porovnávání s nimi nebudu pouštět. Co jsem však četl názory jiných lidí, i v zahraničí, tak jej někteří přirovnával i k jednou tak drahým stativům. Jestli je to pravda nebo ne, to nedokážu říct.

006

Za sebe však mohu říct, že mi stativ více než vyhovuje a splnil moje očekávání. Ve složeném stavu je menší než starý Velbon, je mnohem stabilnější/pevnější, má mnohem větší nosnost, více možností použití a celkově působí mnohem profesionálněji. A za cenu 3490 Kč jsem naprosto spokojen s obdrženým produktem.

007

Stativy jsem nikdy nerecenzoval, je to můj druhý stativ v životě, tak nějak úplně nevím, co ještě k němu napsat. Kdyby vás cokoliv zajímalo, napište do komentářů, rád vám na případné dotazy odpovím.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.