Recenze: Saal fotokniha

Jednoho dne jsem takhle brouzdal po Facebooku a zahlédl jsem sponzorovaný příspěvek společnosti Saal Digital, že nabízí fotoknihu „zdarma“ nadšeným fotografům a profesionálům za recenzi, kterou napíšou na svůj web, facebookovou stránku, apod. Takovouto akci jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít, jelikož jsem už nějakou dobu chtěl nechat zvěčnit mé fotografie z poslední dovolené v USA.

Pojem zdarma je třeba trochu upřesnit. Po tom, co vyplníte formulář na webu (údaje o sobě, specializace ve fotografii, kde bude recenze zveřejněna a nějaký průvodní text), musíte počkat, zda zástupci společnosti vaši žádost schválí nebo ne. Po schválení a vašem potvrzení vám do mailu přijde promo kód v hodnotě 1200 Kč, který je určen právě pro fotoknihu (avšak pouze s tvrdou vazbou). To znamená, že klidně může být ona fotokniha zdarma (i s poštovným), pokud se budete s rozsahem trochu krotit. Pokud ne, tak si zkrátka jen doplatíte tu částku navíc.

saal_fotokniha_akce

Já zvolil klasickou fotoknihu s rozměry 28 × 19 cm, což je téměř list A4 na šířku. Fotky mi vyšly na 28 stran a s poštovným to dělalo celkem 1213 Kč. Doplatil jsem tedy 13 Kč (lze platit kartou nebo přes PayPal) a knihu objednal. Objednával jsem v noci ze středy na čtvrtek, kdy již v pátek mi přišel email, že byla zakázka vyhotovena a odeslána ke mně. Rychlost mě opravdu velmi mile překvapila, jelikož jsem to nečekal. Saal posílá hotové zakázky z Německa přes DHL Europaket, což je něco mezi poštou a regulérním kurýrem. V ČR však zásilky přebírá PPL, které vám je i doručí. Má fotokniha dorazila v úterý, tedy čtvrtý pracovní den od objednání. Opravdu pěkná rychlost!

No a přicházíme k tomu nejdůležitějšímu… Jak je fotokniha kvalitní? Nechával jsem jich už pár dělat u konkurenčních společností (nikdy však ne svou vlastní), takže jsem měl srovnání. O Saalu jsem již dříve několikrát slyšel velmi pozitivní ohlasy, tudíž jsem byl opravdu zvědavý, jestli tomu tak je. Fotokniha přišla zabalená v kartónové obálce, následně ještě v pěnové a ještě v průhledném plastovém sáčku. Kartónová obálka je hodně odolná například proti škrábnutím, takže o to bych se nebál. Pokud by někdo na knihu hodil padesátikilovou komodu, tak je jasné, že by to moc ve zdraví nepřežila, ale pro tuhle běžnou přepravu je balení více než dostačující.

DSC_2903

Již přední strana (jejíž design jsem tedy mohl navrhnout lépe, to přiznám naprosto upřímně) mne zaujala, protože tisk je opravdu kvalitní a to samé se týká povrchu/materiálu.

DSC_2895

Po rozevření knihy a zhlédnutí první fotky jsem jenom zíral. Kvalita tisku je perfektní a asi jí nemám co vytknout. Na fotkách jdou vidět i ty nejmenší detaily, vše je pěkně ostré, barevné podání perfektní (na to, že jsem ani nepoužil ICC profil Saalu…), prostě vše tak, jak by mělo být.

U Saal fotoknihy se mi líbí několik věcí. První je, že lze fotky, nebo spíš třeba texty a různé další méně důležité věci, umístit již zevnitř pevné desky přední a zadní strany, což u ostatních společností ne vždy lze. Druhou věcí je spojování jednotlivých stran. Některé fotky jsou na šířku přes skoro obě strany a spojení uprostřed je velmi povedené, téměř neznatelné.

DSC_2922

Co rozhodně musím vyzdvihnout, je tloušťka jednotlivých listů. Odhadem jsou dvakrát tlustší než běžný tvrdý papír, jsou opravdu pevné a kvalitní. Je sice fakt, že s větším počtem listů nabere kniha asi dost na tloušťce, ale to bych vůbec neřešil, jelikož výsledná kvalita za to stojí. Pokud by vám to nebylo dost, lze zvolit ještě tlustší listy, což při výběru produktu naleznete pod položkou Fotokniha XT.

DSC_2900

Celkově hodnotím fotoknihu od společnosti Saal Digital velmi kladně, vlastně jsem nenašel ani žádný nedostatek. Pro někoho může být nedostatkem trochu vyšší cena. Jenže v tomto případě platíte za perfektní kvalitu tisku a celkově výborný servis (informovanost emailem, rychlost tisku a odeslání, a tak podobně) a ten příplatek opravdu stojí za to, jelikož oproti konkurenci je ta kvalita někde jinde.

DSC_2938

Zároveň bych rád společnosti Saal Digital poděkoval za příležitost vyzkoušet si kvalitu jejich fotoknihy víceméně zdarma. Díky této zkušenosti vím, kde bude probíhat tisk mých budoucích fotoknih :-)

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.