Recenze Rollei ND1000 – jak si vede proti LEE Big Stopper?

Již nějakou dobu jsem pokukoval po nějakém ND filtru (ideálně -10 stop), jelikož mě dlouhé expozice začaly dost bavit. Nakonec jsem skončil u rozhodování mezi Rollei ND1000 100mm a LEE Big Stopper 100mm. Po koupi Rolleie se mi dostalo možnosti oba filtry porovnat a zjistit tak, který je lepší a zda jsem vybral dobře.

Rollei se u filtru chlubí především nízkým barevným zkreslením, malým množstvím odlesků, optickým HD sklem a nano vrstvami, které pravděpodobně slouží za účelem zlepšení všech základních vlastností.

dsc_3554

Samotný filtr je umístěn v elegantním koženém pouzdře, kde je ještě zabalen do plastikového sáčku a třetí vrstvu tvoří papírový obal.

dsc_3555

V příslušenství dostanete pouze návod, záruční kartu, voucher na slevu 5 € pro Rollei e-shop a hlavně velký hadřík z mikrovlákna.

dsc_3556

Běžně mívají klasické ND filtry pro 100mm systém čtvercový tvar, tzn. obě strany mají 100 mm. U Rolleie je to však jinak, jelikož na výšku má filtr 105 mm a zřejmě tuším, kvůli čemu to takto je. K tomu však později.

dsc_3561

Ze zadní strany (na straně čočky objektivu) je nalepena pěna, která vyplňuje mezeru mezi filtrem a držákem, aby neprostupovala bokem ani trocha světla.

dsc_3566

Pro 100mm systém jsem pořídil držák filtrů Haida, který je kovový a je cenově mnohem přijatelnější než například LEE (který je navíc plastový). V tomto držáku jsem oba filtry testoval a právě zde jsem narazil na výhodu toho, že je Rollei filtr o těch pět milimetrů vyšší. Když jsem totiž do držáku vložil filtr od LEE, zjistil jsem, že je krátký a pěna nezasahuje až k okraji a může tam tedy trocha světla prostupovat. V tomhle má tedy Rollei velkou výhodu, že je kompatibilní s větším množstvím držáků a můžete tedy na pořízení celého systému ušetřit nemalou částku. V případě LEE totiž základní držák stojí 2 690 Kč, zatímco například Haida stojí 1 390 Kč a to ani nemluvím o cenách adaptačních kroužků, které u LEE stojí téměř jednou tolik (490 vs. 950 Kč).

dsc_3569

Když k tomu přičteme, že filtr Rollei stojí o 400 Kč s DPH méně, při mé sestavě držáku, adaptačního kroužku a filtru jsem oproti systému LEE ušetřil 2 160 Kč a to není žádná zanedbatelná částka. Jak je to však s kvalitou, která je v tomto případě na prvním místě?

Pro porovnání kvality jsem měl k dispozici LEE Big Stopper, což je rovněž neutrální šedý filtr s -10 Ev (neboli ND1000). Za zapůjčení děkuji kamarádovi Kubovi Slováčkovi, díky němuž jsem si dlouhé expozice tolik oblíbil a jehož fotky naleznete například na serveru 500px.

smith_500px

Srovnávací test

dsc_3577

Oba filtry jsem porovnal při stejných scénách jak uvnitř za použití umělého světla pro porovnání úrovně barevného zkreslení, tak i venku za přirozeného světla. V případě obrázku s posuvníkem můžete přímo vedle sebe porovnat obě fotky. V tomto případě se nachází filtr Rollei vlevo, LEE vpravo.

Fotky v originálním rozlišení:

Fotky v originálním rozlišení:

Dle první fotky bych určitě řekl, že barvy zkresluje méně Rollei. Ten má jen takový lehčí modrý nádech, zatímco LEE má trochu výraznější zeleno-modrý. V druhém případě jsem si nejdříve myslel, že Rollei propouští více světla, než by měl a tedy neodpovídá hodnotě ND1000. Při důsledném zkoumání několika dalších fotek z toho dne jsem si však na několika, které také měly jiný jas, všiml, že se změnily odrazy například v oknech, tudíž, že jsem pohnul s polarizačním filtrem, což mělo za následek změnu množství světla, které propouštěl (při jeho pootočení se změní úhel a tedy i množství filtrovaného polarizovaného světla). Použití polarizačního filtru bylo zásadní chybou, byť můj úmysl, zvýraznit oblohu, byl dobrý. Tuto úvahu potvrzuje i to, že jas fotek v interiéru je téměř identický a pokud by jeden filtr propouštěl více světla, byl by rozdíl patrný i tam.

Barevně je na tom tedy Rollei velmi dobře, jelikož „poráží“ již léta osvědčený a hojně používaný LEE. Jak je na tom však ostrost?

Ostrost je u obou filtrů stejná, ani jeden obraz nezměkčuje. Čeho jsem si však při focení tohoto testovacího snímku všiml, je to, že LEE lehce vinětuje.

Závěr

Dle mého porovnání obou filtrů bych řekl, že je na tom Rollei dost dobře. Barevné podání má lepší než LEE, ostrost je stejně dobrá, optické vlastnosti obecně se zdají minimálně stejně dobré a navíc je cena nižší. Dalším podstatnou výhodou může být to, že je Rollei vyšší a měl by tedy mít lepší kompatibilitu se všemi možnými držáky systémových filtrů. Ptáte se, proč ale řešit kompatibilitu a proč rovnou nekoupit Rollei držák? Součástí jeho balení je totiž například i polarizační filtr, několik redukčních kroužků na menší závity objektivů a tohle je něco, za co zkrátka připlácet nechci. Slušný polarizační filtr již mám a nepotřebuji tedy další, víceméně zbytečný. Kvůli uchycení a otáčecímu mechanismu pro polarizák je navíc Rollei držák takový složitější, těžší, větší,… Zkrátka mi úplně bohatě stačilo pořízení úplně obyčejného Haida, který je navíc výrazně levnější (Rollei stojí 4 590 Kč, zatímco Haida 1 390 Kč + 490 Kč jeden adaptační kroužek).

Graf ceny produktu Rollei ND1000 10 Stops 100 mm poskytuje server Heureka.cz

Když porovnám mou sestavu Haida držáku (jeho provedení je dost kvalitní a navíc je kovový) s Rollei filtrem a originální LEE sestavu, tak se s jedním adaptačním kroužkem a jedním filtrem ND1000 dostávám o 2 160 Kč níže, což tvoří podstatnou část dalšího filtru (v zahraničí byste za podobnou částku mohli pořídit např. přechodový filtr). Je mi jasné, že se většina fotografů bude držet ověřené značky a asi jen tak nezvolí jiného výrobce. Lze to však zvážit. Za sebe mohu říct, že volby nelituji a jsem rád, že jsem zvolil právě Rollei.

Rollei ND1000 100mm systémový filtr

4290
Rollei ND1000 100mm systémový filtr
8.6666666666667

Kvalita zpracování

9/10

  Funkčnost

  9/10

   Cena

   8/10

    Klady

    • Dobré zpracování
    • Lepší barevné podání
    • Levnější náklady na držák a věci okolo
    • Nižší cena
    • Kompatibilní s více držáky
    • Kvalita porovnatelná s LEE

    Zápory

    Adam Kahánek

    About Adam Kahánek

    Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.