Transcend RDC2: USB-C OTG čtečka paměťových karet

Transcend se výrobou různých paměťových zařízení a čteček zabývá již nějakou dobu. OTG čtečku paměťových karet už chvíli vyrábí pro konektor microUSB. Pomalu se však rozšiřuje moderní USB-C a bylo tak třeba něco vymyslet i pro tento nový konektor. Vznikla tak čtečka RDC2, na kterou se společně podíváme v této recenzi.

Rád si vyzkouším všechny možné mobilní zařízení a zajímavé příslušenství k nim. Když se mi dostala příležitost vyzkoušet si novinku tohoto roku, čtečku paměťových karet pro zařízení s konektorem USB-C, neodolal jsem. Prakticky ta stejná je k dispozici i do microUSB a lehce upravený model (bez portu USB) je i pro zařízení Apple s konektorem Lightning.

Možná si někteří říkáte, na co takovou věc například pro mobilní telefon? Prvně jsem si pokládal stejnou otázku, ale po otestování jsem si říkal, že na něco to dobré je. Vyrážíte někam na výlet, nechcete si s sebou tahat notebook, ale přitom si třeba chcete stáhnout nějaké fotky z paměťové karty foťáku (např. pro případ zálohy povedených fotek, pro uvolnění místa na kartě,…). Díky této čtečce nemusíte data kopírovat do telefonu/tabletu samotného, ale stačí připojit ještě flash disk a překopírovat přímo na něj. Jasně, takovou věc nevyužije zase tolik lidí, ale ti, kteří ano, budou za takovou možnost rádi. Připojit můžete například i myš nebo klávesnici přes port USB.

dsc_3860

Čtečka obsahuje dva sloty, SD (i s podporou SDHC a SDXC) a microSD (včetně microSDHC a micro SDXC). Dále ještě jeden port USB. Bohužel se jedná pouze o verzi 2.0, což je škoda. Vezmeme-li v úvahu, že lze tuto kompaktní čtečku připojit k notebookům s USB-C, tak by bylo fajn, kdyby podporovala rovnou alespoň USB 3.0, ideálně USB 3.1. Co mě však překvapilo (ale je asi spíše více záležitostí telefonu), že jsem bez problému připojil i externí pevný disk a mohl s ním normálně pracovat, tudíž ani žravější zařízení tomu nedělají problém.

dsc_3839

Samotná čtečka je relativně kompaktní a rozhodně si nemyslím, že by její velikost dělala někomu problém. Konektor je na krátkém a dosti tuhém káblíku. Provedení je v lesklé černé barvě, tedy se velmi lehce poškrábe a při aktivním používání ji tedy velmi pravděpodobně potkají nějaké pracovní šrámy.

Na její pravé straně je slot pro kartu SD(HC/XC), na spodní straně poté microSD(HC/XC) a vlevo nakonec port USB.

dsc_3842

dsc_3844

A jak vlastně funguje? Jednoduše ji připojíte k telefonu, vložíte paměťovou kartu a ta se vám již automaticky načte. Dejte si však pozor na to, jestli není třeba povolit v nastavení OTG, což u mého OnePlus 3 bylo potřeba.

dsc_3845

Pokud nemáte v telefonu/tabletu žádného správce souborů, můžete si stáhnout aplikaci Transcend Elite, což je prakticky správce souborů, akorát například se šifrovanou komunikací a možnostní zálohování jedním kliknutím.

screenshot_20161118-020402

Rychlost nečekejte nijak závratnou už jen kvůli toho, že se jedná o zařízení s pouze USB 2.0. Navíc je možné, že i samotný telefon bude přenos lehce brzdit. Co jsem zkoušel zálohovat fotky v RAWu, které mají u mého foťáku každá přes 20 MB, lze s touto kombinací zazálohovat několik desítek fotek v přijatelném čase. Neměřil jsem přesně, jak dlouho to zabralo, beru to tedy jen pocitově.

dsc_3857

dsc_3856

Celkově si však myslím, že je tato čtečka velmi zajímavým zařízením pro určitou skupinu lidí. Že je to pro běžné lidi zbytečnost, to je mi naprosto jasné a nečekám, že by si to najednou začaly kupovat masy lidí. Je tu však určitá část lidí, která může takovéto řešení ocenit. Velká škoda je snad akorát starší verze USB, jelikož novější 3.0 či nejnovější 3.1 bych tam viděl raději, už jen kvůli použití s notebooky s USB-C.

Aktuálně se ceny čtečky Transcend RDC2 pohybuje mezi 350 a 400 Kč, což není úplně málo, ale není to ani nijak závratná částka.

Graf ceny produktu Transcend TS-RDC2K poskytuje server Heureka.cz

Na závěr se ještě mrkněte na mé krátké video, jak probíhá kopírování souborů z paměťové karty na flash disk v praxi.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.