Asus Zenfone 3 – zkušenosti po třech týdnech používání a závěr recenze

Asus Zenfone 3 jsem používal lehce přes tři týdny a za tu dobu s ním nabral poměrně hodně zkušeností. Jak se novinka osvědčila a doporučil bych ji lidem ke koupi? Vše naleznete v tomto pokračování recenze Zenfonu 3.

První „kapitolu“ recenze s představením telefonu a nějakými základními poznatky naleznete zde: Asus ZenFone 3 – představení a první dojmy

Prostředí ZenUI 3.0 a jeho odladěnost

Začal bych jednou z hlavních věcí, čímž je samotné používání telefonu, jeho prostředí, odladěnosti, apod. Za poslední roky jsem zvyklý na to, že ať se mi dostane do rukou jakýkoliv telefon od Asusu, jeho prostředí ZenUI a celý systém upravený Asusem je až neuvěřitelně rychlý, pokud na to má telefon hardwarové dispozice. Jak je to u ZenUI 3.0, které naleznete u Androidu 6.0?

screenshot_20161123-214423

Odezva systému je špičková, vše fičí bez jediného záseku a rovněž i správa paměti je velmi dobrá. Provedl jsem menší rychlostní test mezi OnePlus 3 a Zenfonem 3. Jelikož je OnePlus aktuálně asi nejrychlejším Androidím telefonem, měl Zenfone obrovskou konkurenci. K mému překvapení si však vedl více než dobře. Skončil pouhých deset sekund za OP3, přičemž v některých aplikací/situacích byl dokonce rychlejší. Telefon nemá problém v paměti udržet i několik, na RAMku dost náročných, aplikací a plynule mezi nimi přepínat.

ZenUI navíc nabízí i poměrně široké možnost ladění vzhledu a různých funkcí. To už pro mě osobně moc není, ale stále je velké množství lidí, kteří na možnosti úprav u Androidu nedají dostustit, případně chtějí mít už rovnou zabudované funkce jako například dvojitý dotyk displeje pro probuzení/uspání telefonu.

screenshot_20161123-214432

Co mi trochu vadí, je potřeba Asusu jít vlastní cestou aplikací snad na všechno. Vytváření vlastního ekosystému, který s ničím jiným nefunguje, nevidím jako moc dobrý nápad. Google služby fungují dobře, jsou s Androidem perfektně provázány a to samé se týká i používání na počítačích. Proč je tedy nemít jako výchozí a místo toho mít vlastní, které použije minimum lidí a navíc dost otravují s různými notifikacemi (kvůli tomu jsem je musel v nastavení deaktivovat)? Není to nijak kritický nedostatek, jen kvůli tomu člověk stráví více času v nastavení, kdy to musí ručně deaktivovat, pokud dané aplikace nechce využívat.

screenshot_20161027-101046

Displej

Za dobu používání Zenfonu 3 jsem se dostal do mnoha situací, co se světla, slunečního svitu a obecně viditelnosti displeje týče. Jak si vedl? Oproti dřívějším Zenfonům musím říct, že je to obrovská změna k lepšímu. Dříve trpěly na to, že měly hrozně nízký maximální jas a tak byla čitelnost za slunečného dne nic moc.

U nové Trojky mi přišel jas více než dostatečný, pouze bych zkusil ještě zapracovat na anti-reflexních vrstvách displeje, jelikož odráží opravdu hodně světla oproti jiným telefonům, což trochu zhoršuje čitelnost na přímém slunečním svitu. Není to nic tragického, jelikož je displej stále dobře čitelný, jen by to ještě mohlo být o kousek lepší.

dsc_3696

Barevnou stránku displeje jsem musel trochu upravit. Teplotu bílé barvy jsem nastavil posuvníkem na tu nejteplejší a v porovnání třeba s mým MacBookem, který má velmi přesně zkalibrovaný displej, se mi barvy zdály v pořádku (v rámci mezí, samozřejmě, jelikož u telefonu asi nikdo nemůže čekat úplně přesně zkalibrovaný displej). Tipoval bych to na takovou velmi dobrou klasiku s průměrnou odchylkou dE okolo hodnoty 3 (podobně, jako naměřili i na GSMAréně).

Akumulátor a výdrž na jedno nabití

Čeho jsem si u Zenfonu 3 všiml poměrně rychle, byla výdrž na nabití. I při hraní her mizely procenta kapacity dost pomalým tempem a jak jsem uváděl už při představování tohoto telefonu, tak při téměř dvou a půl hodinách hraní Hitman GO jsem ze 70 % skončil na 14 % s celkovým SOT (screen-on-time, doba, po kterou byl displej zapnutý) téměř čtyři hodiny, což se mi zdá jako velmi dobré.

screenshot_20161028-211903

Jak je to však při běžném používání? Jelikož využívám mobilního internetu, WiFi, lokalizaci pomocí GPS a Bluetooth kvůli připojeným hodinkám s Android Wear, je u mě energetická náročnost na telefon poměrně velká. I tak jsem však většinou měl kolem poloviční kapacity SOT mezi třemi a čtyřmi hodinami, tzn. z úplného nabití do úplného vybití by to bylo mezi šesti a osmi hodinami. A tím, že má telefon pouze 2650mAh akumulátor, mě to překvapuje o to více. Samozřejmě, většinu udělá energeticky nenáročný, přitom výkonný, čipset, ale dost velkou část musí udělat i výrobci samotný, který systém telefonu nějak optimalizuje, což se Asusu povedlo na jedničku. Zenfone 3 mě ujistil v tom, že mít nízkou kapacitu ještě neznamená, mít i špatnou výdrž.

screenshot_20161120-183103 screenshot_20161120-183107

Pokud občas potřebujete telefon udržet naživu co nejdéle, protože jste někde na samotě u lesa bez přístupu k elektrické energii, určitě vás bude zajímat test, který jsme udělal. Do telefonu jsem vložil jinou SIM kartu, která není mou hlavní, nechal aktivní WiFi a GPS, odpojil hodinky a vypnul mobilní data a pouze jej u sebe nosil, ale použil jen výjimečně. Takto telefon vydržel čtyři dny a stále zbývalo okolo 30 % kapacity. Pokud byste jej tedy měli pouze s aktivním GSM modulem pro volání a SMS, tak si myslím, že by nebyl problém telefon takhle udržet alespoň deset dní.

Co mi určitě chybí, je rychlonabíjení. Jasně, akumulátor má pouze 2650 mAh a nabíjecí adaptér má výstupní proud 2 A, takže i tak se telefon nenabíjí úplně pomalu. Kdyby ale byl v balení adaptér, jež má odporu QuickCharge 3.0, které telefon mimochodem podle všeho podporuje, mohlo být nabíjení mnohem rychlejší. Z úplného vybití do 100 % to trvalo s originálním adaptérem zhruba hodinu a třičtvrtě. Pro porovnání, OnePlus 3 s DashCharge a 3000mAh akumulátorem se nabije do plna za zhruba hodinu a dvacet minut.

dsc_4052

Fotoaparát

Asus se fotografickými možnostmi u Zenfonu 3 chlubí asi ze všeho nejvíce a postavil na tom celou kampań okolo něj. A je to oprávněně. Telefon fotí opravdu velmi slušně. Ne špičkově, jelikož jsme pořád v ceně 10 000 Kč, kde zkrátka ten nejlepší foťák nenaleznete, ale velmi nadprůměrně. Zarazila mne však jedna věc… když už výrobce tolik vytahuje přednosti fotoaparátu, proč neumí originální aplikace focení do RAWu? To je určitě velká škoda, jelikož by se tak dalo vyblbnout s fotkami mnohem více a navíc z RAWu vytáhnete mnohem více než z komprimovaného JPEGu. Chválím však za zvolení optické stabilizace obrazu, která ještě tak úplně není pravidlem u telefonů této cenové třídy (ano, dívám se na tebe, Novo od Huaweie).

dsc_4037

Originální aplikace pro fotoaparát má mnoho režimů a funkcí a to snad na všechny situace, které mohou běžně nastat. Když vám přednastavené režimy nestačí, můžete přepnout do manuálního, což ocení hlavně lidé znalí v oboru a tedy takoví, kteří ví, jak co nastavit. Líbí se mi, že je uprostřed displeje i elektronickou vodováhu, ať víte, zda je telefon rovně. Taková funkce by klidně mohla být i automatickém režimu, jelikož by to mohlo zamezit obrovskému množství fotek padajících na nějakou ze stran.

dsc_4054

Kvalita fotek je velmi slušná, hlavně při menším množství světla. Celý systém je navíc ještě vybaven i laserovým ostřením a RGB senzorem, který se stará o správné podání barev. A poznat to šlo, jelikož oproti OnePlus 3, který tímto senzorem vybaven není, podával Zenfone snad vždy reálnější barvy. Asus má rovněž nastaveny trochu agresivnější odšumovací a doostřovací algoritmy, což se velmi kladně projevuje na večerních fotkách (na automatiku jsou oproti OnePlus 3 neporovnatelně lepší), ale na druhé straně trochu negativně projevuje za dobrých světelných podmínek, kde to není ani zdaleka tolik potřeba.

Níže dávám nějaké příklady fotek, které jsem se Zenfonem 3 pořídil. Nejsou však ani zdaleka všechny, jelikož bych rád co nejdříve po této recenzi vydal test fotoaparátů v Zenfonu 3 a OnePlus 3, jelikož jsou to telefony stejné cenové třídy, se stejným snímačem (Sony Exmor IMX298) a stejnou světelností objektivu, tudíž by tenhle duel mohl být pro mnohé zajímavý.

p_20161101_083828_vhdr_auto p_20161102_180823_vhdr_auto p_20161114_105434_vhdr_auto

p_20161117_221922_vhdr_auto p_20161118_114613_vhdr_auto

p_20161117_185427_vhdr_auto p_20161031_183458_vhdr_auto

p_20161123_080100_vhdr_auto p_20161031_085415_hdr

Co se videa týče, jsem víceméně potěšen, ale nějaké věci se také najdou. Samotná obrazová kvalita je, bych řekl, odpovídající schopnostem snímače. U videa je hodně důležitá i stabilizace, která je v tomto případě optická a doplněna elektronickou. Takový ten zkreslující „jello“ efekt (vlnící se části obrazu) je patrný dost málo a spíše je obraz trochu skákavý, což je určitě ta lepší možnost. Je škoda, že elektronická stabilizace není výraznější, aby více kompenzovala skákavý pohyb té optické.

Pokud by vás zajímalo, jaký je praktický rozdíl mezi velmi dobře provedenou elektronickou (bez přítomností optické) a nijak extra povedenou optickou stabilizací, můžete se podívat na mé porovnávací video mezi iPhonem 6 a Huaweiem P8.

Problém nastal při přeostřování při natáčení videa. Z nějakého důvodu nedocházelo k automatickému přeostření, pokud jsem potřeboval zaostřit například na objekt, který byl blíže.Na další videa si opět počkejte do duelu mezi Zenfonem 3 a OnePlus 3.

Závěr

Jaké jsou mé názory na Zenfone 3 po několika týdnech používání? Velmi, ale opravdu velmi pozitivní, jelikož si myslím, že Asus dost dobře trefil směr, kam své telefony nadále vést. Pravda, předchozí generace měly mnohem více netradiční vzhled, ale plast není to, co k Asusu úplně sedí a kompletním přepracováním konstrukce a použití kovu a skla trefili právě to prémiové provedení. Problém je akorát praktičnost takového provední, jelikož mít záda telefonu ze skla není zrovna super kvůli otiskům a rovněž kvůli pádům. Tohle lze jednoduše vyřešit pomocí průhledného silikonového obalu.

dsc_3701-2

Ještě větší roli než vzhled však hraje funkčnost telefonu. Pro mě je to už víceméně tradice, jelikož jsem ještě nenarazil na telefon od Asusu, který by byl špatně optimalizovaný a zalagovaný. Zenfone 3 funguje perfektně plynule, ať už po něm chcete cokoliv. Jak jste mohli vidět ve videu, tak v multitaskingu a správě paměti hravě dohání OnePlus 3 a lehká ztráta je pravděpodobně způsobena akorát lehce pomalejším interním úložištěm. Navíc má telefon dostatek výkonu i na graficky náročné mobilní hry, při kterých se vybíjí pomaleji, než byste čekali, jelikož jeho moderní čipset Snapdragon 625 klade velmi nízké energetické nároky. A když už jsem u té výdrže, tak ta je ve všech případech nadprůměrná. K okamžitému použití telefonu dopomůže i velmi rychlá čtečka otisků.

dsc_4046

A jak je to s foťákem, který Asus tak vychvaluje? Není v dané třídě nejlepší, jelikož Samsung Galaxy S6 klesl na pěkných 9 990 Kč, nemluvě o LG G4 za 8 790 Kč, kdy oba mají v této třídě zdaleka nejlepší foťáky. Zenfone 3 si však vede opět výrazně nadprůměrně. Za dne i za horšího světla podává velmi dobré výsledky a to díky tomu, že se Asusu podařilo celkem dobře zvládnout odšum a doostřování. Na fotkách za dobrého světla je to sice zbytečně znát, ale večerní fotky jsou díky tomu dobré. Jedinou výtku bych měl k nefungujícímu přeostřování při natáčení videa, což bude pravděpodobně akorát nějaká chyba v softwaru.

dsc_4040

Bohužel i Zenfone 3 má nedostatek, který zkrátka zmínit musím. Tím je nepřítomnost NFC, což v dnešní době, kdy se bezkontaktní platby telefonem rozšiřují a i u nás by se snad již na jaře příštího roku mělo objevit Android Pay, nelogický krok, který byl hodně vyčítán i OnePlus 2, což však bylo již minulý rok. Co mě příliš nepotěšilo, je absence rychlonabíječky v balení a to i přesto, že telefon podporuje Qualcomm QuickCharge 3.0. Posledním, ani ne tak nedostatkem, ale něčím, co mi chybí, je nemožnost fotit do RAWu, neboli surového formátu fotek, díky kterému si s nimi můžete pohrát výrazně více než s výrazně komprimovaným a doladěným JPEGem.

dsc_4047

Celkové hodnocení? Zenfone 3 je hodně povedený telefon s prémiovým vzhledem a materiály, vysokou kvalitou zpracování, velmi slušným foťákem, dostatečným výkonem i pro náročné hry, skvěle odladěným systémem a dobrou výdrží na baterku. Za 9 990 Kč určitě jedna z nejlepších voleb a to i přes tvrdou konkurenci, která se v tomto cenovém segmentu nachází. Akorát musíte překonat absenci NFC.

Asus Zenfone 3

9990
Asus Zenfone 3
8.4166666666667

Kvalita zpracování

10/10

  Výkon a odladěnost

  9/10

   Výdrž na nabití

   9/10

    Kvalita fotek a videa

    9/10

     Výbava

     8/10

      Cena

      8/10

       Klady

       • kvalita zpracování
       • výborně odladěný systém
       • hardwarová výbava
       • velmi slušný foťák
       • dobrá výdrž na nabití
       • dobrý displej
       • dual SIM
       • rychlá čtečka otisků
       • USB-C
       • rychlá a přesná GPS

       Zápory

       • absence NFC
       • absence rychlonabíjení
       • absence předních stereoreproduktorů
       • nemožnost focení do RAWu
       • ostření při natáčení videa
       Adam Kahánek

       About Adam Kahánek

       Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.