DreamHack Lipsko 2017 a představení nových produktů Gigabyte

DreamHack Lipsko 2017

Poprvé v životě se mi dostalo příležitosti mrknout se na jednu z největších evropských herních akcí, konkrétně na legendární DreamHack, jež se v polovině ledna konal v německém Lipsku. Tato herní akce dost jasně ukazuje, jaké jsou aktuální trendy a kam asi bude celá herní sféra směřovat.

V listopadu minulého roku se na brněnském výstavišti konalo Mistrovství České republiky v počítačových hrách (zkráceně MČR), které nabylo oproti předchozímu roku na rozměrech a zabralo celý jeden pavilon. Jak je to možné? Celý herní trh roste, poměr prodejů herních vs. kancelářských počítačů roste čím dál tím více a celkově se v herní sféře utrácí čím dál více peněz. Ostatně množství peněz utracené za herní hardware předčilo očekávání analytiků a ač se čekalo pokoření hranice 30 miliard dolarů až v roce 2018, nastalo tomu již o dva roky dříve, v minulém roce (zdroj). A na MČR šlo vidět, že i v naší malé zemi je zájem o počítačové hry velký, jelikož v hlavní den, sobotu, byl pavilon narvaný k prasknutí, člověk se musel prodírat davy lidí, všude samé virtuální reality, herní koutky, simulátory,…

Ale od MČR zpět k DreamHacku. Strávil jsem na něm skoro celý pátek, tedy první den. Ten nebyl tím hlavním, tudíž ani množství lidí nebylo nijak brutální, spíše takové přijatelné, aby se člověk mohl volně pohybovat.

dreamhack_001

Jak jsem zmiňoval aktuální trendy, tak těch byl DreamHack plný. Bod číslo 1, virtuální realita. Ta je v masivním rozvoji, mnoho společností na ní staví marketingové kampaně, je propagována, kde se dá a to, ať už se jedná o mobilní zařízení, či právě počítače. HTC Vive, což je momentálně asi nejlepší headset pro virtuální realitu, na každém rohu, létací „simulátor“ Samsungu s jejich vlastní virtuální realitou, závodní simulátory,… Lidi zkrátka chtějí co nejvíce přiblížit herní zážitek tomu reálnému, ať už to je něco, co mají možnost vyzkoušet, nebo něco, k čemu se naopak v běžném životě nemají šanci dostat a chtěli by se pocitům z takových aktivit alespoň přiblížit. A to opravdu mluvím o téměř čemkoliv…

dreamhack_002

Já osobně se přiznám, že jsem k tomu nikdy nebyl nijak moc nakloněn, ale chápu to a jsem zvědav, jak hodně se postupně přiblížíme tomu opravdovému zážitku.

Mimochodem, MediaMarkt měl na DreamHacku svou vlastní „prodejnu“, kde měli i hromadu VR headsetů HTC Vive za cenu lehce přes 20 tisíc Kč, což byla velmi slušná nabídka (asi o pět tisíc levněji, než to je běžně u nás).

dreamhack_003

Druhou věcí, co mnoha lidem okamžitě bije do očí, jsou všechny možné světýlka, LED pásky, LED diody… a nejčastěji RGB. RGB je už téměř všude a mezi počítačovými komponenty se to vyhýbá snad už jen samotným procesorům a diskům, ale na to už beztak taky něco existuje. Nechápu, kde se tato mánie vzala, protože často se ani nejedná o zrovna vkusné kombinace. Na druhou stranu musím uznat, že když si s tím člověk vyhraje, tak to může vypadat fakt dobře.

dreamhack_004

Já se s RGB podsvícením nejčastěji setkávám o základních desek, kterých mi ročně projdou rukami desítky. Nejnovější modely už mají například i konektor(y) pro připojení LED pásků. A věděli jste, že existují třeba i podložky pod myš, které se připojují přes USB a jejichž obvod je lemován RGB podsvícením?

Nakonec ještě třetí věc, které si hodně všímám a to ta, že se mnoho tradičních výrobců hardwaru pouští i do výroby vlastních herních periférií. Respektive většina z nich je vyráběla již mnohem dříve, ale to býval spíš jen takový dodatek, aby se neřeklo. Nyní mají výrobci svou kompletní sérii , klávesnice, myši, headsety,… a ne ledajaké klávesnice, ale pořádné mechanické, za které by se nemuseli stydět ani tradiční výrobci herních klávesnic. To nemluvím o herních křeslech (nejčastěji DX Racer), které se však pouze brandují. Dneska má vlastní herní křeslo každý známější herní tým (například i česká eSuba), velkých známých společností nevyjímaje.

dreamhack_005

dreamhack_006

A co jste na DreamHacku mohli vidět ze samotného hardwaru? Popravdě nic moc. Asi největší „výstavou“ hardwaru bylo pět základních desek a k tomu hodně povedených casemodů postavených právě na těchto deskách (nová série Gigabyte Aorus s čipsety Intel Z270 pro procesory Intel Kaby Lake a Skylake). Ale jinak aby tam člověk hardware lupou hledal. Jasně, byly tam samotné herní počítače (převážně od XMG, což byl jeden z hlavních sponzorů), případně herní notebooky, které si ukrajily celkem velkou část pozornosti.

Co nešlo u počítačů přehlédnout, tak důraz na nějaké to podsvícení, all-in-one vodní chlazení, no a nakonec kombinaci hardwaru. Sice Nvidia byla také jedním z partnerů, avšak běžně bývají i tak vystaveny konkurenční produkty na některých stáncích. V případě DreamHacku to bylo ale takové, že byste v celé hale nenašli snad jediný počítač, kde by bylo cokoliv od AMD. Procesory jsou jasné, tam aktuálně v herní sféře nemá AMD co nabídnout, avšak z grafik si myslím, že ve střední třídě toho má co říct minimálně s modelem RX 470 a 480. 460 je rovněž povedenou grafikou.

dreamhack_007

Když porovnám hlavní stage s tou, která byla na MČR, tak si říkám, že musí MČR vyrůst ještě sakra hodně, když jen stage a plocha pro sezení na DreamHacku byla snad větší, než celý pavilon, kde se MČR konalo. Samozřejmě, že jsou tyto dvě akce neporovnatelné, jen jsem se snažil přiblížit, jak velká celá stage byla.

dreamhack_008

Na konec ještě galerie nějakých dalších fotek.

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.