DreamHack Lipsko 2017 a představení nových produktů Gigabyte

Gigabyte Aorus – představení nových produktů

Společnost Gigabyte využila německý DreamHack k tomu, aby oficiálně evropských novinářům představila celou novou sérii produktů Aorus a i dalších, které do této série nespadají.

Novinkou nové generace herních desek Gigabyte je série Aorus, kterou dříve používali jen pouze pro některé herní produkty, do nichž však desky nespadaly. Společnost se tedy rozhodla všechny své herní produkty sjednotit pod jednu značku, Aorus. Dává to smysl a asi to byl dobrý krok, ale není ani tak podstatné, co si myslím já, jako spíš to, jak na to bude reagovat trh. Doufejme, že dobře, jelikož konkurence je zdravá a z bojů jednotlivých výrobců nakonec vyjde nejlépe zákazník, jelikož se předhánějí, kdo toho dokáže nabídnout více a v lepším provedení a tím posouvají základní desky stále dopředu.

gb_press_001

Kromě změny z G1.Gaming na Aorus se však nijak extra velká a podstatná změna neudála. Z osobní zkušenosti z testování pro recenzi vím, že Gigabyte například kompletně přepracoval systém řízení otáček ventilátorů, za což rozhodně chválím. Tohle byla mimojiné jedna z nejpodstatnějších věcí, co deskám Gigabyte oproti konkurenci chybělo.

gb_press_003

Gigabyte měl pro novináře připravenou ukázku virtuální reality, několik casemodů, nové mini počítače, nebo třeba i nový herní notebook, údajně nejvýkonnější 17,3″ notebook na světě.

Obzvláště mod od Hanse Pedera Sahla ve skříni od Hex Gear byl velmi povedený. To, co vidíte na fotce, s tou oranžovou kapalinou, je opravdu vodní chlazení. Hans provedl totální minimalizaci použití trubek/hadic pro vedení kapaliny a udělal dvě velké části spojené v obrovský „blok“, který funguje jako expanzní nádoba, „top“ pro obě čerpadla, blok pro operační paměti a blok pro procesor, ze kterého je napojeno i chlazení desky Gigabyte Z270X-Gaming 9 (pasiv na napájení je prakticky i vodním blokem od EK Water Blocks). Trubiček je použito dohromady maximálně pár desítek centimetrů. O nic méně úchvatnější je i zadní část, kde jde expanzka vidět v plné parádě. Rovněž však i dokonalá single-sleeved kabeláž od zdroje, která byla vyrobena vyloženě na míru tomuto modu (kabely uvnitř ohybů jsou opravdu o kus kratší než ty, co jsou na vnějším okraji).

Jelikož hlavním cílem bylo oficiálně představit novou generaci základních desek, notebooků a mini PC (vše procesory Intel Kaby Lake), nemohla chybět prezentace od lidí z Gigabyte. Prvně přišly na řadu desky.

gb_press_015

Na následujícím slajdu můžete vidět přehled nových herních modelů, které budou předmětem číslo jedna nadcházejících marketingových kampaní. Design všech modelů je pěkně konzistentní, dokonce i v oplastování zadního panelu se výrobce dost mírnil a celkově působí desky velmi decentně.

aorus_prezentace_002

Ne až tak novinkou jsou posílené dlouhé sloty PCI Express, což chválím u každé desky, u které to vidím, jelikož mám zkušenosti s poškozeními deskami v hotovém PC hned v první ruky a s těžkými grafickými kartami je to opravdu velký problém. Z osobních zkušeností mohu říct, že to vypadá, že toto posílení pomáhá, jelikož ty případy nejsou již tak časté, jak tomu bylo dříve.

aorus_prezentace_003

Gigabyte Z270X-Gaming 9 je drahá high-endová deska formátu E-ATX, která nabídne téměř cokoliv, co vás jen napadne. Krom toho i PLX přepínač linek PCIe pro sloty. Díky tomu je při zapojení grafik do multi-GPU k dispozici 32 linek, šestnáct pro každý slot při dvou kartách a v případě čtyřech karet je to po osmi linkách na slot.

aorus_prezentace_004

Jak jsem se již zmínil výše, Gigabyte kompletně přepracoval řízení otáček ventilátorů a to včetně samotné aplikace pro Windows.

aorus_prezentace_005

Největším vzhledovým lákadlem je však, jak jinak, soustava RGB LED rozmístěných různě po celých deskách. V aplikaci určené pro ovládání tohoto podsvícení lze volit všelijaké barvy a to i pro každou sekci desky zvlášť.

aorus_prezentace_006

Jako bonus máte i aplikaci do mobilního telefonu (Android 4.4 a vyšší nebo iOS 6.8 a vyšší), přes kterou rovněž můžete ovládat podsvícení počítače. Nezapomínejte, že lze k desce připojit i RGB LED pásky, které budou měnit barvy přesně podle desky.

aorus_prezentace_007

Prezentace se však, kromě základní desek, týkala i notebooků. Ty patří do série Aorus celkem tři, X3, X5 a X7, kdy se liší, jak už označení napovídá, v uhlopříčce displeje, 13,9″, 15,6″ a 17,3″. Všechny jsou postaveny na výkonném procesoru Intel Core i7-7820HK (čtyři jádra + Hyper-Threading, Turbo až do 3,9 GHz), který lze navíc i dále taktovat.

gb_press_016

Co mě, jakožto bývalého „streamera“ World of Tanks, zaujalo nejvíce, byl slajd, kde Gigabyte prezentuje, že jsou notebooky vybaveny hardwarovým enkóderem od AverMedie, který lze využít pro enkódování videa při streamování. To je hodně šikovná věc a i když se týká jen větších modelů X5 a X7, věřím, že se to bude hodit mnoha lidem, jelikož tak budou moci ulevit procesoru (enkódování přes integrovanou grafiku procesoru a ani přes Nvidia grafiku není ani zdaleka tak kvalitní jako to softwarové přes procesor) a získat tak více výkonu pro hry. Jedinou otázkou je výsledná obrazová kvalita, ale jelikož tohle AverMedia umí, věřím, že i kvalita bude bezproblémová.

gb_press_017

Za pozvání na DreamHack 2017 do Lipska děkuji společnosti Gigabyte

gigabyte_logo

Adam Kahánek

About Adam Kahánek

Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.