Alcatel Shine Lite – stylovka s kvalitním zpracováním a příjemnou cenou

Kov a sklo, to jest kombinace, která u telefonů často vzbuzuje pocit kvality. Běžně je však záležitostí dražších telefonů, kde je pro takové materiály prostor. Alcatel se to rozhodl změnit a v tomto duchu vydal telefon Shine Lite, který vám v tomto článku představím.

Není pochyb o tom, že něžné pohlaví dává přednost tomu, když telefon pěkně vypadá a dobře působí v ruce. To je právě to, kam Alcatel Shine Lite míří. Nabízí velmi elegantní provedení a to rovnou ve třech barevných kombinacích: zlato-černé, zlato-černé s černými zády a nakonec stříbrno-bílé. Je to tedy telefon, který pravděpodobně zaujme především ženy.

001

Již po prvním vybalení telefonu mě zaujala kvalita zpracování těla a vůbec se mi nechtělo věřit, že držím v ruce takto „levný“ telefon. Vše pěkně lícuje, nikde nic nevrže, neodlepuje se, všechny hlavní části jsou opravdu z hliníku a skla. Displej i záda kryje tvrzené sklo Asahi Dragontrail.

DSC_5253

DSC_5254

Na levé straně telefonu se nachází slot pro jednu kartu nano SIM a paměťovou kartu microSD. V pozici pro microSD je zároveň i fyzická pozice pro druhou nano SIM, avšak pravděpodobně evropský model není vybaven kontakty pro ni, tudíž se budete muset spokojit s pouze jednou SIM kartou.

DSC_5256

Na druhé straně se nachází tlačítka power, vol down a vol up. Zapínací tlačítko bych uvítal spíše pod tlačítky pro změnu hlasitosti, jelikož je poté lépe dosažitelné palcem. Sice není telefon nijak velký, ale bylo by to přeci jen pohodlnější.

DSC_5257

Čtečka otisků je umístěná na zadní straně telefonu, těsně nad logem výrobce. Z mého pohledu není její pozice sice ideální (vždy budu zastáncem čtečky otisků vepředu), ale pro naprostou většinu lidí bude její umístění bezproblémové. Co by mohlo být lepší, tak rychlost odemknutí. Na rozdíl třeba od ZenFonu 3 nebo OnePlus 3 zde musíte prst přiložit a malinkou chvíli počkat, než se telefon probudí. Při probuzeném telefonu je však odemknutí velmi rychlé, tudíž soudím, že právě něco trochu brzdí samotné probuzení. Co ale rozhodně musím pochválit, tak že si ke každému prstu můžete přiřadit jinou aplikaci, kterou má telefon po sejmutí otisku a odemčení spustit. Za takovéto fíčury si každý výrobce zaslouží pochvalu, jelikož je to něco užitečného, byť méně praktické kvůli čtečce na zádech.

DSC_5259

Hlavní, zadní, fotoaparát má rozlišení 13 Mpx, video může pořizovat v maximálním rozlišení 720p (zde bude limitace pravděpodobně v použitém čipsetu) a je chráněn stejným tvrzeným sklem jako celá záda, jelikož se jedná o jednu souvislou vrstvu. Pod čočkou se nachází dvou-odstínová přisvětlovací LED.

DSC_5260

Na spodní hraně telefonu je konektor microUSB a mřížka pro mono reproduktor a hlavní mikrofon. V této cenové kategorii zatím USB-C moc čekat nemůžeme, jelikož to je otázkou dražších kategorií a málo kdo by byl ochoten kvůli takto levnému telefonu měnit všechno příslušenství, co má pro microUSB. Časem to však nastat musí a nevyhne se tomu nikdo.

DSC_5264

3,5mm jack pro sluchátka/headset se trochu nešikovně nachází na vrchní hraně telefonu. Mnohem lepší by bylo jej umístit dolů, jelikož když bude člověk telefon nabíjet, mít k němu připojena sluchátka a bude s telefonem pracovat, tak by kabely trčící pouze z jedné strany byly o něco pohodlnější. Na vrchní hraně se ještě navíc nachází i sekundární mikrofon.

DSC_5271

Na následující fotce si můžete všimnou nepřítomnosti softwarových systémových tlačítek. Ty jsou u Alcatelu Shine Lite hardwarová kapacitní a umístěna pod displejem (na fotce jsou špatně vidět), navíc vybavena i podsvícením.

DSC_5274

A jaká je vlastně ta cena? „Pouhých“ 4 990 Kč. Právě díky vysoké kvalitě zpracování a použitým materiálům je cena tou největší zajímavostí. Máme tedy telefon za příznivou cenu a v tomto provedení. Taková změna však s sebou nese i tu stinnou stránku. Logicky, když zdražilo fyzické provedení telefonu, muselo se i někde ustoupit, aby se zachovala takto dobrá cenovka. Alcatel Shine Lite je dodáván s nainstalovaným Androidem 6.0 Marshmallow a výrobce na bezpečnost úplně nekašle, jelikož jsem v průběhu testování obdržel dvě bezpečnostní aktualizace. Doufejme, že výrobce přinese i aktualizaci na Android 7 Nougat, jak to bude možné.

Screenshot_20170206-011045

Displej

Alcatel Shine Lite je vybaven 5“ panelem o rozlišení „pouze“ 720p a s matricí IPS. Není ale vůbec špatný. Pocitově působí živěji než třeba u Asusu Zenfone 3, což však znamená i menší přesnost barev ve vztahu k barevnému prostoru sRGB, ve kterém je dnes tvořena naprostá většina multimediálního obsahu. Já osobně jsem tak napůl cesty, jelikož s fotkami pracuji hodně, tudíž jsem za přesnější barvy rád, ale zároveň si myslím, že by displeje telefonů neměly být striktně sRGB. Proto se mi líbí provedení například u Samsungu Galaxy S6/S7 nebo OnePlus 3, kdy výchozí nastavení barev je dosti živé (všechny tři mají AMOLED panel, tudíž se to dá předpokládat), ale v nastavení si můžete aktivovat profil, jež má barvy velmi přesně nastavené pro prostor sRGB.

DSC_5273

Lehce horší je čitelnost na slunci kvůli, ale není to nic hrozného a z osobní zkušenosti to mohu porovnat s mou bývalou Motorolou Moto X 2. gen., která na tom byla hůře.

Hardware a výkon

V případě Alcatelu Shine Lite asi jako první trkne do očí použitý čipset Mediatek MT6737. Ten není z nejvýkonnějších, avšak na prohlížení sociálních sítí, brouzdání na internetu, prohlížení fotek a sledování videí na YouTube dostačuje. Za co jsem určitě rád, tak že se Alcatel nesnížil i k ořezání velikosti operační paměti, která má kapacitu 2 GB, což je v této třídě odpovídající. Vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB a lze jej doplnit o paměťovou kartu až do kapacity 256 GB. Model, který jsem měl zapůjčen, je pouze single-SIM, avšak šuplíček má jednu pozici na SIM kartu a druhou pozici na paměťovou kartu, která má však i napříč pozici pro nano SIM. Dual-SIM model by tedy měl být rovněž sehnatelný.

Mé zkušenosti z používání telefonu jsou, když to tak řeknu, „rozumné“. Nečekal jsem od Shine Lite žádná zázrak, hlavně po výkonové stránce. Není to žádný extra rychlík, co se hrubého výkonu týče, avšak díky dobře odladěnému systému telefon jednoduše funguje, nijak výrazněji se neseká a Alcatel díky tomu tak trochu kompenzuje nižší výkon čipsetu. Určitě nečekejte nějaké grafické orgie v pokročilých hrách.

Po prvním zapnutí telefonu je v jeho interním úložišti k dispozici zhruba 10 GB místa.

Screenshot_20160101-000225

Fotoaparát

Foťák je na danou cenu průměrný, možná i podprůměrný. Níže můžete nalézt nějaké fotky, které jsem s ním pořídil. Paradoxem je režim HDR. U high-endových telefonů není účinek HDR nijak výrazný. Pomůže to dost, ale že by to projasnilo celou fotku, to určitě ne. U Alcatelu Shine Lite trvá snímání HDR nějakou chvilku, ale účinek je velmi drastický, což je někdy dobře, někdy špatně. Za dobrých světelných podmínek fotí telefon přijatelně, byť by to mohlo být o hodně lepší.

Ve fotkách lze vidět dost výrazný účinek algoritmů pro odšum a doostření, kvůli čemuž se však ztrácí nějaké dost detailů. Vyloženě špatný je však výsledek focení za tmy. Ano, stále se bavíme o telefonu za zhruba pět tisíc, ale v této a i nižší cenovce jsou kousky, které nabídnou mnohem lepší kvalitu fotografií. Ve tmě má Shine Lite problém ostřit a obrazový výstup je napůl vodomalbou. Kvalita videa za dne je na tom podobně jako fotografie, tak průměrně. Video za tmy je možná o něco lepší než fotky, ale také to není žádná sláva.

Celkově bych určitě od tohoto typu telefonu čekal lepší foťák. Mimochodem, nad displejem se v horní části (vedle sluchátka) nachází kromě předního foťáku také přisvětlovací LED pro selfie. Opět je však kvalita výstupu přinejlepším průměrná. Přitom se vám aplikace fotoaparátu snaží srandovně radit, jak nejlépe vyfotit selfie.

Screenshot_20161205-021608

Akumulátor a výdrž na jedno nabití

Z výdrže na jedno nabití jsem nebyl nijak odvařený, ale ani zklamaný. Telefon jsem využíval standardně jako svůj pracovní, kdy při náročnějším období vydržel ten den až den a půl, při méně náročnějším i dva dny. Zkoušel jsem i výdrž ve stand by režimu a s aktivní WiFi, GSM modulem a všemi možnými synchronizacemi byl schopen, i bez aktivování úsporného režimu, vydržet necelý týden, což není špatné.

Screenshot_20161204-154651

Kritizovat musím přiložený nabíjecí adaptér. Ten má totiž výstup o napětí 5 V a proudu pouhého 1 A. Nabití telefonu tak trvá okolo třech hodin, což je zkrátka moc a kdyby byl dodáván adaptér s nabíjecím proudem alespoň 1,5 A, určitě by to bylo o kus lepší.

DSC_5272

Závěr

Po stránce zpracování se jedná o velmi kvalitně provedený telefon, až jsem byl vyloženě překvapen a potěšen, že člověk může takovýto telefon koupit už do pěti tisíc. Je třeba však počítat s tím, že v suchých rukou nebo v rukavicích bude klouzat, jelikož je tělo z hliníku a skla (takový paradox u všech možných telefonů s „prémiovým“ provedením). Po výkonové stránce už to není taková sláva a je to bohužel část, kde bylo nutno ustoupit, aby telefon mohl nabídnout dané fyzické provedení do pěti tisíc korun. Výrobce však nižší hardwarový výkon kompenzuje dobře odladěným systémem a tak Shine Lite funguje poměrně dobře a jen výjimečně jsem narazil na nějaký vyloženě zásek. Určitě je dobře, že výrobce zachoval 2 GB operační paměti, což je v dnešní době už takový základ pro dobře fungující telefon. V rukou běžného člověka věřím, že nebude vůbec žádný problém.

DSC_5273

Asi jediné, co mi u Alcatelu Shine Lite více vadilo, byl bloatware v systému, které mě neustále spamoval, ať si stáhnu tu a tu aplikaci, že tyhle aplikace potřebují aktualizovat, apod. Na druhou stranu mohu říct, že výrobce implementoval různé šikovné vychytávky, které se hodí (například zmíněné přiřazování aplikací k otiskům, vlastní aplikace s pokročilejšími funkcemi, apod.).

Screenshot_20170206-010810

Výdrž na jedno nabití je na dnešní dobu lehce nadprůměrná a nepomůže tomu nabíječka s nabíjecím proudem 1 A při napětí 5 V. Nabíjení je zkrátka pomalé a doplnit 2460mAh akumulátor z nuly do stovky trvá okolo třech hodin. Ořezání kvůli cenovému limitu se dotklo i konektivity, kdy telefon nabídne pouze jednopásmovou 2,4GHz WiFi starších standardů 802.11b/g/n a Bluetooth 4.2. Nečekejte žádnou dvoupásmovou „ac“ WiFi nebo NFC. Za to si můžete být jisti konektivitou k LTE sítím, kdy podporuje všechny naše důležité frekvence.

Jaký je můj závěr? Víceméně se mi potvrdilo, že se jedná o telefon hlavně pro něžné pohlaví. Stylový, kvalitně zpracovaný, dobře fungující, ale už ne vybavený nějakým pořádným hardwarem, všemi nejnovějšími technologiemi, apod. Zklamal mě trochu foťák a to i přesto, že jsem od něj nečekal příliš. Od telefonu, který je zaměřený hlavně na styl a lidi, kteří chtějí žít stylově, bych čekal, že jim dopřeje i slušnou kvalitu fotek. Jednoduše řečeno se jedná o skvěle provedený telefon za příjemnou cenovku, kdy se však právě kvůli výbornému zpracování musely udělat ústupky jinde.

Alcatel Shine Lite

4990
Alcatel Shine Lite
7.3333333333333

Kvalita zpracování

9/10

  Výkon a odladěnost

  7/10

   Výdrž na nabití

   7/10

    Kvalita fotek a videa

    5/10

     Výbava

     7/10

      Cena

      9/10

       Klady

       • kvalita zpracování
       • koužity kvalitní materiály
       • dobře odladěný systém
       • dobrá výdrž ve stand-by
       • decentní a pěkný design
       • přisvětlovací LED na přední straně
       • užitečné vychytávky
       • slot na microSD
       • čtečka otisku prstu

       Zápory

       • nižší výkon čipsetu
       • horší výkon fotoaparátu
       • telefon v rukou klouže
       • pouze jednopásmová n-ková WiFi
       • pomalejší nabíjení
       • pouze 720p video
       Adam Kahánek

       About Adam Kahánek

       Technický produktový manažer u jedné z předních českých IT společností, recenzent počítačového hardwaru pro známé české magazíny ExtraHardware a Computer, recenzent mobilních telefonů pro Svět aplikací, nadšenec do mobilních technologií, Androidu, focení, cestování a letecké/železniční techniky.